Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Prezident Zeman se pustil do křížku s primátorem Prahy Hřibem. Slovní válku spustila zkolabovaná doprava

Prezident republiky Miloš Zeman zaslal otevřený dopis primátorovi hlavního města Prahy Zdeňku Hřibovi. V něm rozebírá převážně otázku paralyzované dopravy v metropoli a nabádá primátora k rezignaci, protože situaci nezvládl. (7. září 2021) foto: koláž iDNES.cz

Prezident republiky Miloš Zeman zaslal otevřený dopis primátorovi hlavního města Prahy Zdeňku Hřibovi. V něm rozebírá převážně otázku paralyzované dopravy v metropoli a nabádá primátora k rezignaci, protože situaci nezvládl.
  17:57aktualizováno  18:30

Celé znění dopisu čtěte zde

„V politice se řídím několika zásadami, mezi které patří i určitá míra shovívavosti vůči politickým nováčkům. Doba hájení nicméně uplynula a já již nehodlám skrývat rozčarování nad Vašimi přešlapy,“ zahajuje svůj dopis Zeman.

A tvrdí, že zatímco Hřibovi předchůdci ve funkci zasvětili jaro a léto koordinaci oprav dopravní infrastruktury, současný primátor se ve stejné době věnoval otázce kácení stromu v Jelením příkopu, který si měl navíc splést s Jelení ulicí, nebo vyjednávání slevy v Muzeu vidlí.

Výsledek této politiky podle prezidenta na sebe nenechal čekat. „Hlavní město je naprosto dopravně paralyzované, což již zdaleka není jen tématem pražským, ale vzhledem k významu metropole i tématem celonárodním,“ uvedl prezident.

Prezident primátora Hřiba vyzývá v této souvislosti k několika krokům, mezi kterými je jak omluva veřejnosti, tak také zvážení stavu nebezpečí či přímo rezignace na funkci primátora hlavního města Prahy.

Prezident Hřiba kritizuje i za to, že řidiče aut vnímá jako někoho, kdo tento způsob přepravy používá pro své pohodlí. To je ovšem podle Zemana zcela mylné a prezident dále dodává, že úkolem politika není hodnotit a nařizovat, jakým způsobem se mají lidé přepravovat.

Reakci primátora Zděnka Hřiba čtěte zde

Pražský primátor Zdeněk Hřib v reakci nejdříve uvedl, že Zeman se svým dopisem jednoznačně zapojil do předvolební kampaně ve prospěch hnutí ANO.

„Doufám, že si jej pan Babiš i vykáže ve své kampani, která už dávno přesáhla hranice slušnosti i vkusu,“ uvedl Hřib. A na oplátku i on vyzval Zemana k rezignaci. Třeba kvůli hájení zájmů jiných mocností namísto České republiky v kauze ruských agentů a výbuchu ve Vrběticích, jeho neustálé snaze rozeštvávat společnost nebo kvůli neschopnosti dodat národu sílu v době koronavirové krize. 

Zároveň Hřib také dodal, že Když už ale nejvíc ze všeho záleží prezidentovi naší země na stavu silnic, předpokládám, že zítra pan prezident vyzve k rezignaci i ministra dopravy Karla Havlíčka (také za ANO).

„Vždyť i na D1 jsou kvůli opravám uzavírky a zácpy. Mimochodem o žalostné dopravní situaci na této klíčové dopravní tepně svědčí i to, že pan prezident do Brna raději letěl 1. září letadlem,“ podotýká Hřib.

Závěrem dopisu pak podotýká, že ostatně i špatné silnice v Praze zdědil po hnutí ANO a nyní se tak do nich musí velmi výrazně investovat, což vede k tomu, že oprav je zkrátka více. A neodpustil si ani pozvání Zemana do podhradí a setkání s Pražany, na které si dosud nenašel čas.

Mnoho prázdninových oprav pražských ulic se letos skutečně protáhlo až do září, kdy mnohem více komplikují hustou dopravu. Vedení města se hájí tím, že řada akcí musela začít až později v létě kvůli výluce metra.

Praha zůstává rozkopaná. Opravy se v létě nestihly, uzavírky se protáhnou

Političtí oponenti to vidí jinak. „Nelogicky naplánované uzavírky silnic, nesmyslně rozkopané město a promarněný čas řidičů v kolonách je vyústěním nezájmu primátora Zdeňka Hřiba a jeho náměstka pro dopravu Adama Scheinherra práce koordinovaně plánovat a vést komunikaci se všemi dotčenými organizacemi, jako je třeba Technická správa komunikací nebo Dopravní podnik, o tom, jak zmírnit dopady dopravních omezení na řidiče,“ shrnula místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat