Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Zeman má od vlády zelenou. V cestě do Číny na přehlídku mu nic nebrání

Asie

  18:13
PRAHA - Vláda ve středu schválila cestu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka do Íránu i návštěvu prezidenta Miloše Zemana v Číně. Vyplývá to z informací zveřejněných na webových stránkách Úřadu vlády. Cesty nezískaly jednomyslnou podporu kabinetu, někteří ministři poukazovali na porušování lidských práv v Číně i Íránu.

Zeman bude v Číně jediným západním představitelem. foto: Petr Lemberk, MAFRA

V posledních dnech vzbudila pozornost především Zemanova návštěva Číny, kde chce v prvních zářijových dnech oslavit výročí konce druhé světové války v Asii. Do země pojede jako jediný západoevropský státník, zúčastní se také vojenské přehlídky na náměstí Nebeského klidu. To se stalo symbolem porušování lidských práv, když na něm byly v roce 1989 zmasakrovány stovky demonstrujících studentů.

‚Nejvyšší představitel Západu‘ Zeman poctí Peking účastí na vojenské přehlídce

Proti cestě ve středu na jednání vlády hlasoval ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), hlasování se podle něj zdrželo několik dalších ministrů napříč politickým spektrem. „Čína je zemí, kterou, co se týče lidských práv, nelze brát jako příkladný režim,“ řekl Herman. Připomněl pronásledování lidí z hnutí Fa-lun-kung (Falun Gong) a některých křesťanských kruhů. Podle Hermana na vládě nezazněla vysloveně kritika Zemanovy cesty do Číny. „Spíše upozornění na to, že je třeba zohlednit lidskoprávní téma při rozhovorech s představiteli Číny,“ podotkl.

Debata se podle Hermana vedla i o cestě Zaorálka do Íránu, kam ministr pojede od 4. do 7. září. Setká se během ní se svým protějškem Mohammadem Džavádem Zarífem i s prezidentem Hasanem Rúháním. Do Íránu v posledních týdnech míří mnoho evropských státníků poté, co světové mocnosti uzavřely v polovině července s Íránem dohodu, která blokuje přístup Teheránu k vývoji jaderných zbraní výměnou za zrušení mezinárodních hospodářských sankcí.

Zeman do Číny vezme i fotbalovou sekci: bafuňáře Peltu a hvězdného Nedvěda

I v případě Íránu je podle Hermana nutné zohlednit otázku lidských práv. „Jistě vnímáme pozitivně, jestli přicházejí zprávy z Íránu o jakési liberalizaci země, ale je také třeba vědět, že situace tam není jednoduchá,“ poznamenal Herman, který se v minulosti stýkal s představiteli íránské opozice.

Zemi podle něj vládnou náboženští radikálové. Při hlasování na vládě se kromě něj zdrželi také ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) a místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), řekl Herman. Bělobrádek podle něj upozornil na nadstandardní vztahy, které má Česko s Izraelem, a naopak na velmi radikální postoj Íránu k Izraeli.

S podnikateli do Íránu

Cílem Zaorálkovy cesty je podle ministerstva zahraničních věcí přispět „k dalšímu rozvoji bilaterálních vztahů s Íránem v politické a zejména ekonomické oblasti, a využít tak jejich oživení po letech stagnace“.

Zaorálka proto doprovodí do Teheránu a Isfahánu početná podnikatelská delegace. Kromě Rúháního a Zarífa se se Zaorálkem sejdou také ministr průmyslu a dolů Mohammad Rezá Nematzadéh, ministr financí Alí Tadžebníjá nebo předseda parlamentu Alím Larídžání. Kromě obchodních záležitostí by měl Zaorálek v Íránu jednat také o aktuální mezinárodní situaci včetně boje proti extremismu a terorismu.

Hospodářská komora již dříve uvedla, že plánuje v Íránu uspořádat několik setkání s místními podnikateli. Z Česka by do Íránu měli odletět zástupci českých firem z oborů hutnictví, energetiky, farmacie, logistiky, dopravní infrastruktury nebo bankovnictví.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...