Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Milost pro Nečasovou. Žije řádně, zdůvodnil Hrad. Prasárna, zuří Šlachta

Jana Nečasová (dříve Nagyová) foto: ČTK

Prezident Miloš Zeman udělil milost v další trestní kauze. Jedná se o případ Vojenského zpravodajství, kdy prominul zkušební dobu podmíněně odsouzené Janě Nečasové (dříve Nagyové), manželce expremiéra Petra Nečase. V pátek to uvedla Česká televize a potvrdil také prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
  14:09aktualizováno  15:45

„Prezident republiky svým rozhodnutím o zmírnění trestu prominul omilostněné zbytek zkušební doby podmíněného trestu odnětí svobody, který jí byl uložen za dva přečiny zneužití pravomoci úřední osoby,“ uvedl Ovčáček na sociální síti.

Doplnil zároveň, že prezident „přihlédl k tomu, že od spáchání skutků uplynulo již téměř deset let, a tomu, že omilostněná od té doby žije řádným životem“. „Na současně uložený trest zákazu činnosti se milost nevztahuje,“ dodal.

Podle pravomocného verdiktu Nečasová jako někdejší vrchní ředitelka Nečasova kabinetu a v té době jeho milenka zosnovala zneužití pravomoci, když nezákonně úkolovala zpravodajce, aby zařídili sledování premiérovy tehdejší ženy Radky a také dva zaměstnance úřadu vlády. Získáním informací o její předpokládané nevěře chtěla uspíšit Nečasův rozvod. Kauza Vojenského zpravodajství přispěla v roce 2013 k pádu vlády.

Justice Nečasovou pravomocně potrestala za zneužití Vojenského zpravodajství tříletou podmínkou a maximálním, tedy desetiletým zákazem působení ve vedoucích funkcích státní správy.

Na milost, kterou nyní dostala, reagovalo také ministerstvo spravedlnosti, které o prezidentově rozhodnutí nevědělo. „Ministerstvo spravedlnosti obdrželo z Kanceláře prezidenta republiky rozhodnutí prezidenta republiky o prominutí zbytku zkušební doby Janě Nečasové. Ministerstvo nebylo adresátem návrhu o prominutí a nevedlo o tomto žádné řízení,“ napsal resort.

„Udělování milostí je pravomocí prezidenta republiky, dále to pan premiér (Petr Fiala) nebude komentovat,“ sdělil k rozhodnutí Zemana mluvčí vlády Václav Smolka.

„Absolutní prasárna! Janě Nečasové reálně hrozilo, že by zaslouženě skončila ve vězení. Je jasné, že se na tom domluvila ODS a Zeman. Další totální pošlapání spravedlnosti,“ reagoval na Twitteru někdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta.

Šlachta na Twitteru také dodal, že milost pro Nečasovou podle něj byla domluvená na večeři premiérů s prezidentem. To však mluvčí vlády Václav Smolka důrazně popřel: „Je to nesmysl. Žádná taková dohoda samozřejmě na slavnostní večeři předsedy vlády s expremiéry neproběhla,“ napsal redakci iDNES.cz.

Šlachta posléze v rozhovoru pro iDNES.cz uvedl, že reakci napsal v návalu emocí. „S odstupem dvou hodin je mi z toho spíše hodně smutno, protože o něčem takovém se v prostředí justice mluví delší dobu,“ dodal. „Dlouho tady byla obava, že pokud by v této kauze byla odsouzena, ať minimálně podmínkou, šla by už Nečasová do výkonu trestu. Museli se snažit o to, aby byl první trest zahlazený,“ myslí si.

„Miloš Zeman je na konci mandátu. To je druh protekce pro prominenty, kteří jsou spojeni se starými strukturami. Je to naprostá nehoráznost, Miloš Zeman už jednou udělil kontroverzní milost panu Balákovi, což byl zlodějíček z Hradu. Zeman se zpronevěřil svým slibům, že bude používat milost jen velmi omezeně,“ reagoval v ČT Jakub Michálek, šéf poslaneckého klubu Pirátů.

V kauze zneužití Vojenského zpravodajství byli kromě Nečasové odsouzeni také někdejší zpravodajci Milan Kovanda, Ondrej Páleník a Jan Pohůnek. Zpravodajci dostali podmíněné tresty a zákazy činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech. Verdikt nad nimi potvrdil i Nejvyšší soud a neuspěli ani se stížností u Ústavního soudu.

Expremiér Nečas v současnosti čelí obžalobě, že v případu zneužití zpravodajské služby dvakrát křivě vypovídal ve prospěch své ženy. Nečas obvinění odmítá. Kauzu Vojenského zpravodajství označil za politickou, jejím účelem podle něj bylo svrhnout vládu.

Nagyová i Nečas čelí obžalobě kvůli „trafikám“

V pátek 20. ledna zároveň pokračuje soud v projednávání případu takzvaných trafik pro poslance ODS, ve kterém čelí obžalobě bývalý premiér Nečas a jeho manželka Jana Nečasová. Oba naposledy loni v prosinci odmítli vinu v případu takzvaných trafik.

Kauzu loni v prosinci začal už podruhé projednávat Obvodní soud pro Prahu 1, který manžele a jejich spoluobžalovaného, někdejšího náměstka ministra zemědělství Romana Bočka v polovině roku 2020 zprostil obžaloby. Odvolací senát však jeho verdikt předloni v září zrušil. Trojice je stíhána pro podplacení, za což hrozí až šestileté tresty vězení.

Nečasová se původně u soudu zodpovídala také z nezdanění luxusních darů od politiků a lobbistů. Toto stíhání však soud loni v říjnu zastavil, protože je již promlčené. Podle předsedkyně trestního senátu Anežky Pudilové je rozhodnutí pravomocné.

„V žádném případě není pravda, že byla vedena nějaká konspirativní jednání,“ uvedl loni v prosinci Nečas. Podle bývalého premiéra jsou některá politická jednání veřejná a některá jsou neveřejná. „To je naprosto standardní součástí politiky,“ prohlásil. Popsal, že hledal po neschválení vládního daňového balíčku v roce 2012 širší shodu mezi poslanci ODS. Boček ani Nečasová se podle něj jednání neúčastnili, pouze mu je pomohli zprostředkovat.

Někdejší předseda vlády také tehdy uvedl, že by údajně nabízené pozice nepřinesly poslancům žádný prospěch. Jejich poslanecké platy byly podle něj výrazně vyšší. „Z hlediska politického vlivu a společenského postavení se žádná pozice nevyrovnala poslanecké,“ řekl. Dodal, že ani neměl vliv na obsazování postů ve firmách s podílem státu.

Jsem nevinná, uvedla Nečasová

„Chtěla bych opět zdůraznit, že jsem nevinná,“ prohlásila Nečasová. Poté odmítla dále vypovídat. Odkázala na velmi stručnou výpověď u prvního hlavního líčení, kterou soudkyně přečetla. Také Boček plně odkázal na to, co uvedl dříve. Nečasová i Boček se po svých vyjádřeních z dalšího jednání soudu omluvili. I v příštích dnech se bude kauza projednávat bez jejich přítomnosti. Nečas se hlavního líčení účastnit chce.

Obžaloba tvrdí, že Nečas, tehdejší šéfka jeho kabinetu Nagyová (nyní Nečasová) a Boček slíbili poslancům Marku Šnajdrovi, Petru Tluchořovi a Ivanu Fuksovi lukrativní funkce za to, že se vzdají mandátu a nechají projít vládní daňový balíček, s nímž nesouhlasili. Poté, co byl balíček schválen, se Šnajdr stal předsedou dozorčí rady Čepra a Fuksa členem představenstva Českého Aeroholdingu. Kauza trafik přispěla v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády.

Obvodní soud v srpnu 2020 zprostil viny z podplácení Nečase, jeho ženu i někdejšího náměstka ministra zemědělství Romana Bočka. Podle verdiktu se nepodařilo prokázat, že se skutek popsaný v obžalobě vůbec stal. Prvoinstanční soud v případu nepřipustil jako důkaz odposlechy.

Obvodní soud tehdy zároveň zastavil stíhání Nečasové, které se týkalo nezdanění luxusních darů od politiků a lobbistů. Státní zástupce se proti oběma rozhodnutím na místě odvolal a pražský městský soud zrušil rozsudek a případ vrátil k novému projednání. Po výměně soudkyně obžalovaní odmítli, aby se v novém kole procesu pouze četly staré výpovědi svědků.

Autoři: , ,