5. října 2013 14:58, aktualizováno  15:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman naštval Palestince. Výrok o ambasádě v Jeruzalému hasí ministerstvo

Prezident Miloš Zeman poskytl  rozhovor k aktuální politické situaci.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor k aktuální politické situaci. | foto: ČTK

PRAHA Česká republika podle ministerstva zahraničí plně podporuje mírový proces na Blízkém východě. Prohlášením úřad reagoval na vlnu kritiky, kterou spustila slova prezidenta Miloše Zemana, jenž zmínil přesun české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Člen výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny Saíb Irikát v pátek prohlásil, že Zemanův návrh narušuje mírový proces mezi Izraelem a Palestinou.

Co prohlásil Miloš Zeman

"... svým nezaměnitelným osobním kouzlem pokusí budoucího premiéra a ministra zahraničí přesvědčit, aby uvažovali o této myšlence," uvedl Zeman 30. zářív Hradci Králové na zahájení Dnů pro Izrael.

Jak jeho slova dovysvětluje šéf zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček?

"To, co pan prezident myslel, bylo, že izraelsko-palestinský spor skončí mírovým řešením ve formě dvou států, a pak Česká republika radostně přenese velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma," prohlásil Kmoníček v ČT.

Podle Irikáta ničí výroky českého prezidenta vynaložené úsilí o dosažení dohody na Blízkém východě. Vyzval proto Ligu arabských států a další organizace ke svolání mimořádných zasedání na úrovni ministrů. Ministerstvo zahraničních věcí ale uvedlo, že podporuje úsilí mezinárodního společenství o mírové vyřešení izraelsko-palestinského sporu prostřednictvím přímých jednání.

Věříme ve shodu, zní z ministerstva

"Jak v rámci Evropské unie, tak ve svých bilaterálních vztazích s oběma stranami ČR soustavně vyzývala k přímým mírovým jednáním," přispěchalo ministerstvo s diplomatickým prohlášením. Česko podle úřadu ve shodě s EU podporuje dvoustátní řešení jako jediné možné, kdy vedle sebe mohou žít Izrael a Palestina v míru a bezpečí. "Proto jsme velmi uvítali, když v létě došlo k obnovení mírových rozhovorů. Pevně věříme, že během nich dojde k nalezení shody na všech sporných otázkách, včetně bezpečnosti, vymezení hranic, palestinských uprchlíků či statusu Jeruzaléma," uvedlo ministerstvo.

ČTĚTE TAKÉ:

Zeman ale 30. záři na zahájení Dnů pro Izrael v Hradci Králové řekl, že kdyby Rusnokova vláda mohla fungovat delší dobu, přesunutí ambasády by podpořila. "Protože budou předčasné volby, tak si počkám, jaká bude vláda nová a pokusím se budoucího premiéra a ministra zahraničí přesvědčit, aby o této myšlence uvažovali," prohlásil.

Drtivá většina zemí má svá velvyslanectví v Izraeli v Tel Avivu, v Jeruzalémě má pouze několik států konzuláty (například USA či Itálie). Premiér v demisi Jiří Rusnok v rozhovoru pro Český rozhlas v pátek řekl, že vláda neplánuje hlasovat o prezidentově návrhu na přesun ambasády. Návrh ovšem podle něj může dočasně zhoršit vztahy ČR s arabskými státy.

Otevřený dopis prezidentovi

V otevřeném dopise pro Zemana kritizovala prezidentův návrh také Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě, která vznikla v roce 2011 za účelem vyjádření nesouhlasu s návštěvou izraelského premiéra v ČR. "Vyzýváme Vás k nepodpoření takového požadavku jdoucímu proti vůli mezinárodního společenství, které podle návrhu OSN uznává mezinárodní statut Jeruzaléma," napsala prezidentovi iniciativa.

Lidovky.cz, ČTK