Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman podpořil Bradáčovou a Ištvána. Jejich úřady nechce rušit

Miloš Zeman při projevu v Kroměříži. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman při projevu v Kroměříži. | foto: ČTK

KROMĚŘÍŽ Prezident Miloš Zeman v Kroměříži na oslavě dvaceti let státního zastupitelství podpořil nezávislost státních zástupců. Ve svém projevu ale také vyjádřil nesouhlas s rušením vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci, o němž se diskutuje v souvislosti s chystaným novým zákonem o státním zastupitelství.

"Paní (Lenka) Bradáčová a pan (Ivo) Ištvan (vrchní státní zástupci v Praze a Olomouci) odvedli poctivý kus práce. Reagovat na to zrušením jejich institucí mně připadá poněkud nepatřičné," uvedl Zeman. Ministryně spravedlnosti Helena Válková uvedla, že otázka rušení VSZ je stále otevřená, byť se podle ní většina odborné veřejnosti kloní k tomu, že jejich ponechání 'není nezbytné'.

Prezident v projevu také ocenil nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Podle něj odvedl na svém místě tolik práce, kterou nedokázali udělat jeho předchůdci. Podle prezidenta je nutné, aby se politici, kteří jsou spojeni s korupcí, předražováním veřejných zakázek a dalšími nekalostmi, báli. Státní zástupci by podle něj měli sehrát roli těch, díky nimž bude tato trestná činnost odhalována a potírána.

ČTĚTE TAKÉ:

"Měli bychom mít odvahu postavit se za jejich nezávislost proti politickým, mocenským a ekonomickým tlakům, i proti mediálnímu mainstreamu, který až do poslední chvíle tvrdil, jak jsou některá obvinění falešná. Chránil ty, kteří mluvili o prokurátorské republice a o vládě plukovníků či podplukovníků," dodal Zeman. Válková uvedla, že posílení nezávislosti státních zástupců musí ale provázet i posílení odpovědnosti.

Státní zastupitelství funguje v současné podobě 20 let. Zákon v něj proměnil tehdejší více centralizovanou a zločiny komunismu dehonestovanou prokuraturu s platností od 1. ledna 1994. Je součástí moci výkonné a spravuje ho ministerstvo spravedlnosti. Zákon o státním zastupitelství byl opakovaně novelizován, přesto se chystá další změna. Minulá vláda ale připravený zákon loni v červenci stáhla z Poslanecké sněmovny.

Podle Válkové je nyní většina paragrafů prodiskutována a zákon bude opět předložen. Kromě posílení nezávislosti státních zastupitelství i jednotlivých státních zástupců má přinést zřízení zvláštního úřadu pro potírání korupce, který by se věnoval závažné hospodářské kriminalitě. S tímto krokem souvisí záměr rušení VSZ v Praze a Olomouci, jejichž agendu by převzalo Nejvyšší a krajská státní zastupitelství i zmíněný nový útvar.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!