Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman popírá masakr na Národní třídě. Před 25 lety o masakru sám psal

Prezident Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman | foto: ČTK

PRAHA Podle prezidenta Miloše Zemana se před 25 lety na Národní třídě neodehrál žádný masakr. Pohled do výtisku ze samizdatových Lidových novin z prosince 1989 ovšem dokazuje, že tehdy Zeman zákrok proti demonstrantům za masakr považoval.

Prezident Zeman v předvečer 25. výročí sametové revoluce popudil značnou část pamětníků výroky, v nichž zlehčoval brutální zásah komunistické policie.

„Prosím vás, každý, kdo někdy chodil na protistátní demonstrace, ví, že ho občas majzli obuškem. A to ještě ti dědci z lidových milicí, když dostali povel ‚obušky k nasazení připravit‘, tak si je dali takhle na prsa a rozběhli se a my jsme jim utekli,“ řekl Zeman v sobotní debatě k výročí revoluce. „Přátelé, nebyla to žádná krvavá řež, nebyl to žádný nestandardní masakr, byla to jedna z ‚x‘ demonstrací,“ uvedl. Prezident dodal, že na Národní byl sám přítomen.

„Důkaz, jak bezostyšně nakládá se slovy“

Jenže v prosinci roku 1989 si Zeman myslel něco jiného. „My jsme za posledních dvacet let klesli v podílu výdajů na vzdělání na národním důchodu z dvacátého druhého na sedmdesáté druhé místo na světě. To je kulturní masakr, který je více než srovnatelný s masakrem na Národní třídě, třebaže po něm nezůstaly viditelné stopy krve,“ napsal Zeman do prosincového čísla samizdatových LN ve článku Prognostikův podzim.

Článek Prognostikův podzim z prosincového čísla roku 1989 samizdatových LN.
Miloš Zeman a samizdatové LN. Červeně je vyznačená pasáž, v níž Zeman píše o...

Článek Miloše Zemana do samizdatových Lidových novin v prosinci 1989.

ČTĚTE TAKÉ

Na článek upozornil Jiří Dienstbier. „Zeman popírá, že považoval zákrok na Národní třídě za masakr. Zde je důkaz, jak bezostyšně nakládá se slovy,“ napsal sociálnědemokratický senátor a ministr na svém twitterovém účtu.

Už od soboty se po sociálních sítích šířil jiný, na stroji psaný text z roku 1989, v němž podepsaný inženýr Miloš Zeman psal o „brutálním masakru“. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček ale označil dokument za padělek.

Falsum, tvrdil Hrad

„Pondělní události dokreslilo i zveřejnění prohlášení k zásahu na Národní třídě, které měl pan prezident v listopadu 1989 podepsat, a nyní má prokázat, že zastává rozporné názory. Tento text, který šířil například ministr Jiří Dienstbier, je falsum. Protože je podepsáno, cituji, ‚Ing. Miloš Zeman, pracovník Prognostického ústavu Praha. Upozorňuji, že pan prezident se stal zaměstnancem Prognostického ústavu Čs. Akademie věd až v lednu 1990, tedy v nových, konečně demokratických poměrech. V listopadu 1989 byl pan prezident ve výpovědní lhůtě, už potřetí byl totalitní mocí vyhozen ze zaměstnání,“ řekl Ovčáček v úterý.

To ještě nevěděl o textu pro samizdatové Lidové noviny.

Prezident Zeman v debatě bilancující 25 let od sametové revoluce uvedl, že důvodem revoluce v listopadu 1989 nebyl zásah Sboru národní bezpečnosti, nýbrž falešná zpráva o smrti studenta Martina Šmída. Tu tehdy do zahraničních médií rozšířil disident Petr Uhl, který uvěřil Drahomíře Dražské, která si ji vymyslela. Informace prakticky pomohla urychlit pád předlistopadového režimu v Československu.

Velmi brutálním způsobem zmlátili lidi

Podle historika Petra Blažka je ale vyjádření o mírnosti policejních zásahů nešťastné. „Miloš Zeman měl možná na mysli, že tomu předcházela celá řada demonstrací a studenti byli jen jednou z několika vrstev spíše té poslední hodiny, které potom tvořily revoluci,“ uvedl pro Českou televizi.

Zpráva o úmrtí studenta Šmída byla podle jeho názoru sice zásadní, ale demonstrace rozhodně nebyla potlačena jako ty předchozí. Podobně brutální útoky si policie podle Blažka dovolila snad jen v době Palachova týdne. „17. listopad patřil k jedněm z nejtvrdších, tam byli nasazeni příslušníci Odboru zvláštního určení - proslulé červené barety a ty velmi brutálním způsobem zmlátily lidi,“ uvedl historik. Podle pamětníků šlo protestujícím studentům skutečně o život.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

prodej domu
prodej domu

Havlíčkova, Nové Dvory, okres Kutná Hora
2 850 000 Kč