17. listopadu 2014 20:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Otřesený Gauck? Hrad trvá na svém. Byl jsem metr od něj, říká očitý svědek Ovčáček

Mluvčí Miloše Zemana Jiří Ovčáček podal svědectví o vajíčkovém incidentu na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mluvčí Miloše Zemana Jiří Ovčáček podal svědectví o vajíčkovém incidentu na... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Jedna událost, dvě interpretace. Zatímco německá strana - včetně prezidenta Joachima Gaucka - popisuje vajíčkový incident jako nevýznamný, hradní mluvčí Jiří Ovčáček dokola opakuje, že Gauck byl po zásahu skořápkou otřesený.

„Mohu potvrdit, že pan prezident Gauck byl zasažen, ale byl to opravdu jen malý kousek vajíčka, téměř to nepostřehl. Není v šoku, není zraněn,“ řekla Lidovky.cz mluvčí německého velvyslanectví Maike Freytag-Pitrocha. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana však celou věc opakovaně vykresluje mnohem dramatičtěji. S německým prezidentem však nemluvil, pro prohlášení z Hradu vycházel pouze z očitého svědectví.

K TÉMATU:

Lidovky.cz: Proč Hrad mluví o tom, že byl německý prezident zasažený vajíčkem do spánku a následně otřesený, když německá strana tvrdí, že Joachim Gauck zásah ani nepostřehl?
Je to jednoduché. Byl jsem v ten okamžik necelý metr od prezidenta Joachima Gaucka. Prohlášení paní mluvčí je zcela v souladu s prohlášením mým.

Lidovky.cz: Mluvčí německé ambasády ovšem tvrdí, že pan Gauck otřesen nebyl. Tvrdí také, že o žádném prohlášení Hradu neví. Mluvil jste o tom incidentu přímo s panem Gauckem? Na základě čeho jste usoudil, že byl otřesen? Jen proto, že jste stál vedle něho?
Byl jsem přímým svědkem této politováníhodné záležitosti.

Prezidenti Joachim Gauck (Německo), Bronisław Komorowski (Polsko) a Miloš Zeman.
Lidé tleskali německému prezidentovi Joachimu Gauckovi. Ve svém projevu mimo...
Večerní pokračovaní oslav 17. listopadu s dozvuky demonstrace proti prezidentu...
Miloš Zeman hovoří v ruské státní televizi, která ho představila jako...

Lidovky.cz: Takže mluvčí německé ambasády, která s prezidentem Gauckem osobně mluvila, na rozdíl od vás, nemluví pravdu? Chápete, že tvrdíte něco, co netvrdí ani ten, jemuž se ta věc stala?
Nikoliv, mýlíte se. Vyjádřil jsem se jako očitý svědek. Pan prezident Gauck byl vejcem zasažen, jistě uznáte, že v tu chvíli to pro něj nebylo nic příjemného. Nadále pokračoval v programu. Před Právnickou fakultou UK mu na to konto pan prezident řekl: Pane prezidente, promiňte. To vejce bylo určeno pro mne, ne vám.

Lidovky.cz: Jenže vy jste celou událost podal tak, že prezident Gauck byl otřesen, což on sám vyvrací. Celá událost tak po vašem prohlášení vyzněla zcela jinak. Podle našich informací jste ji s nikým na německé straně neprobíral, a přesto jste učinil prohlášení jménem Hradu. Proč jste se ho nejdříve nezeptal? Pro tak závažné prohlášení jste neměl žádné informace a odkazování se na očité svědectví v takový moment nemůže obstát. Nepřipadá vám minimálně divné, že sama německá strana kroutí nesouhlasně hlavou nad stanoviskem Hradu k této věci?
Znovu opakuji, že jsem byl očitým svědkem celé události. Mohu jen vyjádřit radost nad tím, že pan Gauck vzal nakonec celou věc s humorem. A pokud jde o nesouhlasné kroucení hlavou, to je Vaše interpretace. S kolegyní mluvčí jsem samozřejmě věc zhodnotil. Už pouhý fakt, že je vejcem zasažen prezident přátelské země, je ostudný. Právě proto se prezident republiky svému německému protějšku omluvil.

hmHana Mazancová, samMartin Samek

Najdete na Lidovky.cz