17. listopadu 2014 15:50, aktualizováno  18:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hrad: Gauck dostal vajíčkem do spánku, byl otřesený. Ani si toho nevšiml, tvrdí Němci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 82Diskuse
Lidé tleskali německému prezidentovi Joachimu Gauckovi. Ve svém projevu mimo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé tleskali německému prezidentovi Joachimu Gauckovi. Ve svém projevu mimo... | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Německého prezidenta Joachima Gaucka zasáhlo v Praze při protestech proti prezidentovi Miloši Zemanovi vajíčko do spánku, tvrdí Hrad. Německá ambasáda však podobně dramaticky incident nevidí.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že při odhalení pomníku na Albertově byl německý prezident Gauck zasažený vajíčkem do spánku a byl otřesený. „Byl logicky poté otřesen, taková událost s vámi zatřese. Ale pokračuje ve svém programu,“ uvedl Ovčáček na iDNES.cz. Zeman se pak Gauckovi za incident s vajíčkem omluvil.

Není v šoku

Jenže, jak zjistil server Lidovky.cz, německá ambasáda popisuje celý incident poněkud jinak. „Mohu potvrdit, že pan prezident Gauck byl zasažen, ale byl to opravdu jen malý kousek vajíčka, téměř to nepostřehl. Není v šoku, není zraněn, momentálně má přednášku na Právnické fakultě a debatuje se studenty,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí německého velvyslanectví Maike Freytag-Pitrocha. „Nevěděla jsem o tom, že Hrad vydal oficiální tiskové prohlášení o tomto incidentu,“ dodala.

Dav na Albertově čeká na Miloše Zemana.
Večerní pokračovaní oslav 17. listopadu s dozvuky demonstrace proti prezidentu...
Miloš Zeman hovoří v ruské státní televizi, která ho představila jako...
Při projevu prezidenta Miloše Zemana začaly vzduchem létat rajčata a vajíčka....

Proč Hrad situaci popsal tak dramaticky, nechtěla zástupkyně velvyslanectví komentovat. Jen znovu dodala, že prezident Gauck byl „v pohodě“ a celou věc rozhodně nevnímal jako nějaký incident. Podle mluvčího hradu Jiřího Ovčáčka bylo ale vše jasné: „Je to jednoduché. Byl jsem v ten okamžik necelý metr od prezidenta Gaucka. Prohlášení německé ambasády je zcela v souladu s prohlášením mým,“ uvedl pro server Lidovky.cz. Na otázku, na základě čeho ale Ovčáček usoudil, že byl Gauck otřesen, zdali s ním například osobně mluvil, napsal jen, že byl „přímým svědkem této politováníhodné zálěžitosti“. Hradní kancléř Vratislav Mynář pro server Lidovky.cz doplnil: „Trochu cáklo i na mě. Že byl prezident Gauck otřesený, jsem přečetl v jeho tváři. Po zásahu odešel smutně do autobusu.“

Proti Zemanovi

Protesty provázely odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu na pražském Albertově. Stovky Zemanových odpůrců pískaly a z davu létaly předměty. Při projevech dalších středoevropských prezidentů lidé ztichli a odměnili je potleskem.

Politici pod palbou

28. října 1991 - Při oslavách státního svátku v Bratislavě mířila sprška vajíček na tehdy ještě federálního prezidenta Václava Havla.
11. června 1998 - Tehdejšího předsedu ODS Václava Klause zasáhlo při předvolebním mítinku v Praze-Modřanech do obličeje vajíčko.
5. března 2000 - V Brně na Masarykově univerzitě napadla házením vajíček dvojice mladých anarchistů americkou ministryni zahraničí Madeleine Albrightovou.
25. ledna 2005 - Protestující lesníci, kteří před ministerstvem zemědělství protestovali proti změnám v obchodní politice státního podniku Lesy ČR, zahnali tehdejšího ministra zemědělství Jaroslava Palase (ČSSD) sněhovými koulemi a vajíčky.
4. května 2007 - Vajíčko hozené studenty, kteří protestovali proti proti spuštění státních maturit, zasáhlo v Praze tehdejší ministryni školství Danu Kuchtovou.
8. července 2008 - Odpůrci výstavby radaru v Brdech zasáhli před Černínským palácem rajčetem ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.
Květen 2009 - Kampaň před volbami do Evropského parlamentu doprovázelo házení vajíček na politiky sociální demokracie. První se stal terčem vajíček 13. května předseda strany Jiří Paroubek, série útoků vyvrcholila o dva týdny později v Praze.
16. června 2011 - Při stávce odborů v dopravě přilétlo několik rajčat a vajec před ministerstvem financí na tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska.

Kateřina Eliášová, Hana Mazancová
  • 82Diskuse
Hana Mazancová

Autor

Hana Mazancováhana.mazancova@lidovky.czČlánky

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.