Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

„Došla jim trpělivost.“ V týmu poradců Zemana skončili čtyři z deseti členů

Pekarová je prokletím české politiky, řekl Zeman o šéfce Sněmovny foto: CNN Prima News

Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešli čtyři lidé, vedle ekonoma Vladimíra Dlouhého prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok a někdejší odborový předák a bývalý poslanec za ČSSD Jaroslav Zavadil.
  15:14

Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Podle něj odcházející členové uvedli, že jim došla trpělivost, resp. že pravidelné víkendové schůzky s prezidentem na zámku v Lánech považují za ztrátu času.

Česko chce mít vlastní sankce proti Rusku. Navrhuje, jak zmrazit majetek teroristů, oligarchů i hackerů

„V pondělí jsem na Hradě oznámil, že končím. S Milošem se znám 30 let, ale poslední měsíce mi došla trpělivost. Víc k tomu nebudu říkat,“ řekl serveru bývalý odborový předák Zavadil. Šéf Svazu průmyslu Hanák uvedl, že letos se neúčastnil žádného jednání týmu a nebyl na něj ani pozván. „Tím moje mise letos po devíti letech končí a myslím, že při tak vážné situaci válečné a ekonomické to nedává smysl,“ uvedl Hanák.

Jako první oznámil svůj odchod ze Zemanova expertního týmu prezident Hospodářské komory ČR Dlouhý, který jej tento týden potvrdil webu Respekt.cz. Důvody svého konce v poradním týmu neuvedl. Podle serveru ale nebyl Dlouhý spokojen s rozhodnutím hlavy státu jmenovat novým guvernérem ČNB Aleše Michla. Právě jmenování Michla novým guvernérem ČNB bylo podle seznamu Zpráv jedním z impulsů k odchodu i dalších Zemanových poradců.

Zemanův expertní tým se schází přibližně jednou za měsíc. Po odchodu čtyř jeho členů podle webu v týmu zůstávají kancléř Vratislav Mynář, hlavní Zemanův poradce Martin Nejedlý, někdejší ministr zemědělství Miroslav Toman, bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová a předseda Svazu měst a obcí František Lukl. Poslední z členů, velvyslanec ve Washingtonu Hynek Kmoníček, se jednání podle serveru neúčastní kvůli svému pobytu v USA.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat