30. března 2017 12:19, aktualizováno  12:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman zve na jarní návštěvu rakouského prezidenta Van der Bellena

Nový rakouský prezident Alexander Van der Bellen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový rakouský prezident Alexander Van der Bellen. | foto: Reuters

PRAHA Prezident Miloš Zeman pozval na návštěvu České republiky rakouského prezidenta Alexandera Van der Bellena. Chce ho přivítat během jara na Pražském hradě. Loni během kampaně před opakovanou volbou rakouské hlavy státu podpořil v Praze jeho protikandidáta Norberta Hofera z populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ).

Van der Bellen se ujal funkce v lednu.

„Bylo by mi potěšením přivítat Vás ještě v první polovině tohoto roku na Pražském hradě, starobylém sídle českých králů. Pevně věřím, že nalezneme společná témata a že se nám podaří přispět k úspěšné spolupráci mezi Rakouskou a Českou republikou,“ napsal ve čtvrtek Zeman Van der Bellenovi.

Rozvoj bilaterálních vztahů mezi Českem a Rakouskem podle dopisu, který Hrad poskytl médiím, v posledních desetiletích vnímá Zeman pozitivně. Vedle tradičního politického a ekonomického partnerství obou zemí, které spojuje společná minulost, vyzdvihl „pozitivní změnu“ ve vzájemném vnímání občanů obou zemí, v respektu a toleranci a v nárůstu osobních kontaktů a přeshraniční spolupráce.

Hofer původně v květnových prezidentských volbách s bývalým předsedou Zelených Van der Bellenem těsně prohrál. Rakouský ústavní soud ale později volby zrušil kvůli nesrovnalostem při sčítání korespondenčních hlasů. Zeman tento krok uvítal a Hofera podpořil. „Tak já nepopírám, že jsem fandil panu Hoferovi, protože nemám rád strany zelených,“ řekl Zeman tehdy v rádiu Impuls.

Zářijová návštěva Hofera na Pražském hradě vyvolala u některých politiků rozpaky. Zemanovi bylo vyčítáno, že se přijetím Hofera vměšuje do rakouských voleb. V opakovaný volbách v prosinci Van der Bellen zopakoval vítězství.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz