Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Zeman měl doporučit Lipavskému, aby se vzdal kandidatury na post ministra zahraničí

Česko

  11:04aktualizováno  17:16
Prezident Miloš Zeman doporučil Pirátovi Janu Lipavskému, aby se vzdal kandidatury na post ministra zahraničí. Uvedla to Frekvence 1 s odkazem na dva zdroje obeznámené s jednáním. Lipavský se po setkání v Lánech se Zemanem vyhnul přímé odpovědi na opakované otázky, zda mu Zeman řekl, že ho odmítá jmenovat novým ministrem zahraničí.

Rozhodující je podle Lipavského Ústava ČR. Ta nedává prezidentovi žádné právo veta u kandidátů do vlády. Zdrženlivě se vyjádřil k možnému přesunu české ambasády v Izraeli do Jeruzaléma, o což dlouhodobě usiluje prezident.

„Jmenování probíhá na bázi premiér - prezident a tam si myslím, že je potřeba se o tom dál bavit,“ odvětil Lipavský na dotaz, zda mu prezident Miloš Zeman řekl, že s ním má výhrady. „Já přece nemohu mluvit za pana prezidenta,“ dodal.

„Pro mě jako budoucího ministra zahraničí nebo kandidáta na ministra zahraničí je klíčové budování konsensu v zahraniční politice, to znamená dialog vláda, prezident, šéfové komor a další klíčoví aktéři české zahraniční politiky,“ řekl Lipavský v Lánech. Debatu na schůzce, která trvala zhruba čtyřicet minut, označil za věcnou a korektní.

„Věřím tomu, že rozdílnost názorů není důvodem pro jmenování z jednoho prostého důvodu, protože máme novou vládní většinu, ta je opřená o nějaké mandáty v Poslanecké sněmovně. Na tomto základě byl vytvořen ten koaliční formát. Takže osoba jednoho ministra nemůže změnit to, jak rozhodli voliči ve volbách,“ prohlásil kandidát Pirátů na šéfa diplomacie.

Zeman řekl Fialovi, že k jednomu kandidátovi do vlády má výhrady

Zeman oznámil Fialovi, že k jednomu z navržených kandidátů má takové výhrady, že ho nechce jmenovat. Podle informací MF DNES jde právě o Lipavského.

„Pan prezident mně sdělil výhrady k jednomu jménu, nicméně jsme se domluvili, že já to jméno teď nebudu sdělovat, protože bude ještě probíhat diskuze pana prezidenta se všemi kandidáty. K dalším kandidátům výhrady neměl,“ řekl Fiala v půli listopadu po schůzce se Zemanem, kterému předložil seznam členů své vlády, na níž se domluvili politici ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN.

Prezident v polovině listopadu řekl televizi Nova, že předpokládá, že bude vetovat návrh na jednoho ministra nově vznikající vlády. Podle ústavy prezident jmenuje premiéra a na jeho návrh jmenuje ostatní členy kabinetu a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů. Ústava České republiky nepočítá s možností, že by mohl vetovat kandidáta do vlády.

Bartoš i Fiala stojí za kandidátem Lipavským

O výměně kandidáta, k němuž má Zeman výhrady, šéf ODS neuvažuje.

Za Lipavského se postavil šéf Pirátů Ivan Bartoš. „Ústava jasně říká, že prezident jmenuje na návrh premiéra členy vlády. Nominantem na post ministra zahraničí ve vznikající vládě je Jan Lipavský a za jeho nominací plně stojím, stejně jak to deklaroval premiér Fiala. Jde o kvalitního a kompetentního kandidáta, který reprezentuje i koaličním program vznikající vlády,“ uvedl Bartoš.

Šéf lidovců Marian Jurečka v neděli v České televizi řekl, že pokud by Zeman nevyhověl návrhu na jmenování nové vlády, porušil by ústavu, a obratem by proto následovala kompetenční žaloba k Ústavnímu soudu.

Lipavský vystupoval proti angažmá Rusů v Dukovanech a proti Zemanovu poradci

Lipavský například požadoval odebrání diplomatického pasu prezidentovu poradci Martinu Nejedlému a v minulém volebním období Sněmovny byl jedním z autorů pozměňovacích návrhů k takzvanému lex Dukovany, který uzákonil vyřazení ruských a čínských firem z tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Byl místopředsedou výboru pro obranu a zahraničního výboru, ve volbách se do Sněmovny ale znovu nedostal.

26. listopadu 2020

Kandidát na ministra zahraničí chce  pracovat na přijetí Magnitského zákona pro lepší vymahatelnost ochrany lidských práv nebo na věcné revizi vztahů s Ruskem a Čínou. „Měli bychom usilovat o to, aby se zamražené vztahy normalizovaly,“ řekl v Lánech.

Rusko zařadilo Česko na seznam nepřátel poté, co byli ze země vypovězeni ruští diplomaté, kteří byli podle české vlády napojeni na ruské tajné služby. Roli v tom hrálo vyšetřování výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, z nějž české tajné služby podezřívají důstojníky ruské vojenské tajné služby GRU Anatolije Čepigu a Aleksandra Miškina.

Lipavský také v Lánech řekl, že by byl zdrženlivý k české účasti na olympiádě v Číně v příštím roce.

Přesuna ambasády do Jeruzaléma má být až výsledek mírového procesu

Zemanovi vadí, že Piráti zastávají v případě izraelsko-palestinského konfliktu méně jednoznačný postoj než on sám. Prezident dává dlouhodobě najevo své proizraelské názory a požaduje, aby se české velvyslanectví v Izraeli přestěhovalo z Tel Avivu do Jeruzaléma.

„Vnímám Izrael jako důležitého partnera pro Českou republiku,“ řekl Lipavský po schůzce se Zemanem. Případný přesun ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma je třeba náležitě zvážit a nelze to dělat ukvapeně. „Mělo by to být výsledkem mírového procesu,“ řekl Lipavský.