22. května 2019 16:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman přijal Babiše a šéfa NKÚ Kalu. Měli ‚navázat dialog‘

Prezident NKÚ Miloslav Kala před sídlem NKÚ. Budova Tokovo se nachází v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident NKÚ Miloslav Kala před sídlem NKÚ. Budova Tokovo se nachází v... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman ve středu na Hradě přijal společně premiéra Andreje Babiše (ANO) a prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslava Kalu. Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka bylo cílem setkání, aby premiér s prezidentem NKÚ „navázali dialog“. Babiš prohlásil, že náplní jednání byla spolupráce NKÚ a vlády. Na dotaz, k čemu účastníci dospěli, uvedl, že zlepší vzájemnou komunikaci.

Babiš kritizoval NKÚ potom, co zveřejnil zprávu hodnotící loňský rok v Česku. Ve zprávě NKÚ mimo jiné uvedl, že stát není schopen správně reagovat na dynamické změny ve společnosti, ať už jde o digitalizaci, zjednodušení daňových povinností, úspory energií, sociální bydlení či dopravu. Kabinet se proti tomu ohradil dopisem, Babiš Kalu kritizoval, že „dělá politiku“.

Kala se pak koncem dubna zúčastnil jednání kabinetu a poté zdůraznil, že zpráva je otiskem k určitému datu, ale nevztahuje se k současnému menšinovému kabinetu ANO a ČSSD.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz