28. dubna 2017 18:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman přijal na Hradě budoucí piloty čínských aerolinií

Prezident Miloš Zeman přijal 27. dubna na Pražském hradě skupinu budoucích... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman přijal 27. dubna na Pražském hradě skupinu budoucích... | foto: ČTK

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek přijal na Hradě skupinu budoucích čínských pilotů, která minulý týden zahájila čtrnáctiměsíční praktický výcvik na letišti u Bystřice na Benešovsku. ČTK to dnes sdělila Šárka Hodková z letecké školy F AIR. Zeman letiště loni navštívil a přimlouval se tehdy, aby čínských kadetů školících se u Bystřice přibývalo.

Společnost F AIR získala čínskou certifikaci v říjnu 2016 a Česká republika se po Francii stala druhou zemí v Evropě, kde čínské aerolinie cvičí své piloty. Zatím má na příští dva roky nasmlouváno 77 čínských adeptů letectví a vyjednává o dalších s čínskými aeroliniemi a univerzitami. „Prezident Zeman nám v Číně otevřel dveře a my jsme jimi dokázali projít,“ uvedl ředitel letecké školy Michal Markovič.

Poptávka čínského trhu je přes 5000 nových pilotů ročně, přibližně polovina se cvičí v zahraničí. Střednědobým cílem letecké školy je otevřít v České republice další své základny a cvičit 200 čínských dopravních pilotů ročně.

F AIR byla založena před 27 lety. Vedle hlavní základny na Letišti Benešov provozuje pobočky na letištích v Praze, Brně a Příbrami s flotilou přes 40 letadel. Cvičí piloty ze 44 zemí světa a čtyř kontinentů. Na teoretické přípravě profesionálních pilotů spolupracuje s Českým vysokým učením technickým v Praze a v Česku připravuje piloty pro Travel Service. Absolventi F AIR pracují jako piloti u řady zahraničních aerolinek včetně Ryanair, Wizz air, Emirates a dalších.

Veřejné vnitrostátní letiště jihozápadně od Benešova mezi Bystřicí a Nesvačily je umístěno na krajských pozemcích. Provozuje ho město Bystřice prostřednictvím příspěvkové organizace Letiště Benešov. Město nedávno zpevnilo pojížděcí dráhu a do budoucna se chystají investice do přistávací dráhy a osvětlení.

ČTK