Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Prezident Zeman posvětil státní rozpočet. V minulosti ho tvrdě kritizoval

Miloš Zeman foto:  Petr Topič, MAFRA

Prezident Miloš Zeman podepsal letošní státní rozpočet se schodkem 280 miliard korun. Informoval o tom Hrad. Jde o první státní rozpočet koaliční vlády Petra Fialy vzešlé z loňských sněmovních voleb. V souvislosti s dopady ruské invaze na Ukrajinu se zřejmě bude muset ještě měnit.
  14:20

Prezident ve Sněmovně při úvodním kole debaty v polovině února označil návrh rozpočtu na rozdíl od premiéra Petra Fialy za proinflační, podle Zemana není ani prorůstový. Neruší žádné daňové výjimky, které stát stojí 380 miliard korun, uvedl tehdy. Fiala naopak mluvil o rozpočtu jako o protiinflačním a úsporném.

Schválený rozpočet počítá s příjmy 1613,2 miliardy korun a výdaji 1893,2 miliardy. Fiala už ohlásil, že rozpočet bude potřeba novelizovat, ale až budou jasné konkrétní potřeby úprav v návaznosti na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny i českým občanům a firmám kvůli rostoucím cenám energií.

Stát bude moci podle schváleného a podepsaného rozpočtu začít hospodařit den poté, co vyjde ve sbírce. Skončí tak zhruba dva a půl měsíce trvající rozpočtové provizorium.

Poslanci rozpočet schválili minulý čtvrtek. Pro rozpočet hlasovalo 99 přítomných poslanců pěti vládních stran, proti bylo 86 přítomných poslanců opozičních hnutí ANO a SPD.

Prezident Zeman při projednávání návrhu požadoval zrušení daňových výjimek. Jejich konec by podle něj do rozpočtu přinesl 380 miliard korun. Zástupci vládních stran však tento plán označili jako asociální. Kromě toho kritizoval rušení superhrubé mzdy a přimlouval se za zvýšení sazby daně z příjmů fyzických osob.

Rozpočet vychází z toho, že růst ekonomiky zrychlí letos na 3,1 procenta z loňských 2,9 procenta. Vláda však již při jeho předložení upozornila, že budoucí vývoj ekonomiky zatěžuje řada rizik, která v úhrnu znamenají vychýlení růstu směrem dolů. Česká národní banka podle své únorové prognózy očekává růst o tři procenta. Vláda již dříve ale také upozornila na rizika související s ruskou invazí na Ukrajinu a s protiruskými sankcemi.

Spotřebitelské ceny letos porostou podle vlády o 8,5 procenta. S pokračujícím růstem ekonomiky však kabinet současně očekává pokles nezaměstnanosti.

Poslanci při schvalování rozpočtu podpořili návrhy na přesuny peněz uvnitř rozpočtu, které vznesli poslanci vládní koalice. Poslanci opozice se svými návrhy neuspěli. Koaliční většina tak například odebrala milionovou dotaci Českému svazu bojovníků za svobodu. V rámci škrtů v rozpočtu také poslanci odebrali téměř 22 milionů Kanceláři prezidenta republiky, Sněmovna přišla o 39 milionů a Senát o 17 milionů. Ústavní soud přišel o víc než šest milionů.

Naproti tomu ministerstvo obrany dostalo do rozpočtu proti plánu o miliardu víc. Peníze použije armáda na nákup zbraní a posílení obranyschopnosti Česka v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Stát by tak měl letos dávat na svoji obranu 1,35 procenta hrubého domácího produktu. Poslanci také na návrh vlády přidali 1,8 miliardy korun z vládní rozpočtové rezervy na humanitární pomoc Ukrajině a na pomoc ukrajinským uprchlíkům.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat