27. ledna 2017 13:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mám znovu kandidovat? Zeman se bude radit se svými nejbližšími

Prezident Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman | foto: ČTK

PRAHA Prezident Miloš Zeman bude příští týden debatovat se svými nejbližšími spolupracovníky, zda by se měl ucházet o další funkční období na Pražském hradě. Zeman to řekl v rozhovoru pro Český rozhlas. Hlava státu už dříve oznámila, že své definitivní rozhodnutí, zda bude znovu kandidovat, oznámí 10. března.

Zeman svolává své nejbližší spolupracovníky na příští úterý. „Abych se jich zeptal na jejich názor, zda mám, nebo nemám kandidovat,“ řekl rozhlasu. Jejich hlas bude brát jako poradní. „Upozorňuji, že se samozřejmě tímto názorem svých spolupracovníků nemusím řídit, ale budu o něm přemýšlet,“ uvedl.

K rozhodnutí podle svých slov Zeman ještě nedospěl. „Kdybych byl pevně rozhodnut, ať už tím či oním způsobem, takovou poradu bych nesvolával,“ řekl. Zeman loni prohlásil, že pokud bude usilovat o druhé funkční období, nepovede kampaň. Prezidentem byl zvolen před čtyřmi lety, kdy v první přímé volbě hlavy státu porazil tehdejšího ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09).

Kandidaturu na prezidenta oznámili podnikatel a textař Michal Horáček, podnikatel Igor Sládek a lékař a aktivista Marek Hilšer. Žádná z parlamentních politických stran zatím vlastního uchazeče o Pražský hrad neoznámila. Zeman chce svůj závěr oznámit v den, kdy začíná v Brně sjezd ČSSD, na kterém bude obhajovat svůj post v čele strany premiér Bohuslav Sobotka.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz