17. října 2009 14:00, aktualizováno  18:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman zakládá stranu s politickými dinosaury. Postrádá mladé lidi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 349Diskuse
Miloš Zeman (vlevo) a Miroslav Šlouf  při zakládání nové politické strany, SPOZ. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman (vlevo) a Miroslav Šlouf při zakládání nové politické strany, SPOZ. | foto: Jindřich MynaříkLidové noviny

PRAHA V Národním domě na pražských Vinohradech je "natřískáno". Miloš Zeman se vrací do politiky a za úvodní projev sklízí mohutný aplaus. V Praze vzniká nová strana, která hodlá příští rok proniknout do Poslanecké sněmovny.

Většina ze 400 účastníků srazu sdružení Přátelé Miloše Zemana, jehož cílem je založit novou stranu s názvem Strana práv občanů (SPO), se ovšem už blíží kmetskému věku. Což si přítomní při pohledu na převládající šediny uvědomovali a v projevech volali po nástupu mládí.

I sám Zeman ve svém projevu zdůraznil, že je důležité, aby v

Co prohlásil Zeman

- Vznikající strana by měla být levicová, proevropská

- Nedělá si iluze, že by jeho strana mohla vyhrát volby, chce se ale dostat do sněmovny

- Sám nehodlá kandidovat ve volbách do Sněmovny

- Zatím neprozradil, co přesně hodlá ve vznikající straně dělat

- Chce zvýšit počet volebních okrsků při volbách do sněmovny (ze 13 na 35)

- Chce snížit počet preferenčních hlasů pro kandidáty (z 5 procent na 3)

- Požaduje více přímé demokracie: chce, aby lidé přímo volili prezidenta, hejtmany, starosty a volá po zavedení obecného referenda

- Nová strana nesmí podle Zemana stavět na populismu

- Odmítá šrotovné, 13. platy

- Chce podporovat investice do podniků, odmítá jednorázové státní příspěvky

- Podporuje Václava Klause v jeho postoji k Lisabonu

nové straně byli mladí lidé. Proto sám prý nehodlá ve volbách do Sněmovny kandidovat. "Nechci strašit lidi z billboardů," řekl ve svém úvodním projevu, v němž nastínil základní směr rodící se partaje a zkritizoval současné parlamentní strany, za což ho účastníci odměnili bouřlivým potleskem.

Šlouf, Melčák, Kavan a Bobošíková
Po něm přišli na řadu jednotliví řečníci, kteří se většinou rekrutují z nespokojených členů ČSSD. Zástupce obce Zašová například prohlásil, že tamní sociální demokraté jsou připraveni až na jednoho politikou znechuceného občana přestoupit do nové strany. Zemana velebili i další zástupci obcí a krajů.

Úsměv vyvolal příspěvek muže, který horší češtinou oznámil za ČSSD na ostrově Mauricius, že "nová strana prospěje českému politickému rybníku".

Mezi účastníky byla řada známých a kontroverzních tváří z éry, kdy Miloš Zeman premiéroval. V sále a kuloárech se objevili bývalí ministři Eduard Zeman, Miroslav Grégr, Jan Fencl, Jan Kavan, Bohumil Fišer a Jaromír Schling. Nechyběl ani současný politický přeběhlík Miloš Melčák, lobbista Miroslav Šlouf, který v týdnu opustil ČSSD (čtěte zde), Jana Bobošíková, mecenáška umění Meda Mládková nebo bývalý starosta pražských Letňan Josef Drobný (ČSSD).

Tisíc podpisů zatím nemají
Na Vinohradech ovšem nová strana ještě nevznikla, i když přítomní to dvěma třetinami hlasů odhlasovali. Pro oficiální založení partaje je potřeba 1000 podpisů a přítomní dali dohromady cca 300 podpisů. Proto budou další podpisy sbírat v následujících týdnech. Stranu by totiž Zeman a spol. chtěli založit do Vánoc. "Rozhodnete-li se do toho jít, půjdu do toho s vámi," říká Zeman.

Miloš Zeman zakládal v Praze novou stranu. V sále byly na čtyři stovky účastníků.

Role bývalého premiéra, který proslul urážlivými bonmoty, zatím není příliš jasná. Většina jeho "přátel" by si ho přála v čele nové strany. "Lidé ho chtějí, tak pravděpodobně předseda bude," povídal Bohumil Fišer.

Anketa

Má Zemanova strana šanci uspět ve volbách?

Ano 2007
Ne 3110
Je mi to jedno 1159

Bývalí ministři v čele? Byl bych zhnusen
Sám Miloš Zeman se odmítl jasně vyjádřit. "Záleží na lidech. Vše se bude tvořit odspodu," tvrdil Zeman. A stejným argumentem odbyl i otázky na financování strany a jména lídrů.

Přítomnost mnoha jeho bývalých ministrů ale nebyla všem po chuti. "Kdyby měli do Sněmovny kandidovat bývalí Zemanovy ministři, tak bych byl hodně zklamaný a zhnusený," řekl LN Josef Kuba, Zemanův příznivec z Karlových Varů.

Falešné webové stránky
Krátce po oznámení vzniku nové strany se objevil první útok na Zemanovy příznivce. V e-mailu, který se tvářil jako oficiální zpráva Strany práv občanů, byli novináři upozorněni na spuštění internetové prezentace strany na adrese www.strana-prav-obcanu.cz. Webová stránka, jež zjevně Zemanovým příznivcům nepatří, ale uvádí, že cílem strany je oslabit ČSSD, pomoct k vládě ODS a podpořit lobbistu Marka Dalíka, který má blízko k šéfovi občanských demokratů Mirku Topolánkovi.

Mluvčí přípravného výboru strany Eduard Zeman řekl, že to není zcela překvapivé. "Kdo za tím může stát, netuším. Ale že se to dalo čekat, to ano," prohlásil.

Zemanova strana ohrozí ČSSD a zelené

Vznikající strana Miloše Zemana odebere podle expertů hlasy hlavně ČSSD a zeleným. Pro obě parlamentní strany by to mohlo být fatální: sociální demokraté by mohli prohrát volby s ODS, zeleným by se ještě více zkomplikovala cesta do Sněmovny.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek v reakci na vznik nové strany podle serveru tn.cz prohlásil, že Zeman je zbabělý, když se nechce postavit do čela kandidátky. Podle něj nechce někdejší šéf sociální demokracie podstoupit volební porážku.

  • 349Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!