Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Zemanovu vládu čeká výslech

Česko

Na žádost švýcarské prokuratury mají Zemanovi ministři z roku 1999 svědčit o privatizaci Mostecké uhelné

BERN/PRAHA Vyšetřování případu privatizace Mostecké uhelné společnosti pokračuje díky švýcarské prokuratuře dál. Od svých českých kolegů si nejnověji vyžádala výslechy ministrů vlády Miloše Zemana. „Požadavek zní, abychom vyslechli všechny členy vlády z roku 1999,“ potvrzuje mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Renata Malinová.

Kromě premiéra Miloše Zemana bude jedním z nich i jeho ministr práce a sociálních věcí a první místopředseda vlády Vladimír Špidla. „Žádnou pozvánku k výslechu jsem zatím neobdržel a ani o ničem nevím,“ sdělil včera Špidla.

Podle jeho slov jej zatím v průběhu celého vyšetřování nikdo nežádal o názor. Nemůže si nyní ani vzpomenout, jak probíhalo schvalování privatizace. „Je to už deset roků, byly by to improvizované vzpomínky, to nejde,“ odmítá další otázky nynější mluvčí stínové vlády ČSSD pro evropské otázky.

O něco sdílnější je tehdejší ministr financí Pavel Mertlík. „Pokud si dobře pamatuju, nešlo o nijak kontroverzní bod. Privatizace Mostecké uhelné byla schválena buď jednomyslně, nebo jen s jedním hlasem proti,“ uvažuje Mertlík.

Podle Nejvyššího státního zastupitelství by měly výslechy proběhnout během jednoho měsíce.

Privatizace a rekultivace Švýcarští vyšetřovatelé žádají Českou republiku o podklady k privatizaci Mostecké uhelné pravidelně.

Kvůli praní špinavých peněz a takzvanému nekalému hospodaření s veřejnými zájmy mají podle dostupných informací v hledáčku Antonína Koláčka, Jiřího Diviše, Luboše Měkotu, Oldřicha Klimeckého, Marka Čmejlu, Petra Krause a Belgičana Jacquese de Groota.

Podezřelí obchodníci měli v průběhu let 1997 až 2002 vyvést část majetku mosteckých dolů, který získali následně pod svoji kontrolu.

Kriminálka ze švýcarského hlavního města Bernu se o privatizaci zajímá proto, že česká vláda 28. července 1999 schválila prodej svého podílu do tamější společnosti Investenergy.

A jak kriminalisté zjistili později, za Mosteckou uhelnou měla Česká republika inkasovat peníze, které měla společnost uchovávat pro budoucí rekultivace. Finance však podle indicií prokuratury odcházely na švýcarské účty, z nichž pak Investenergy uhradila schválenou privatizaci. Češi poskytli všechno Nejvyšší státní zastupitelství zatím vyhovělo všem přáním švýcarských prokurátorů.

„Švýcarské straně jsme poskytli doposud všechny vyžádané informace, vyjma výslechů členů vlády České republiky z období roku 1999,“ říká šéfka státních zástupců Renata Vesecká. Žádost o výslech Zemanovy vlády je zatím poslední prosbou.

Společnost Mostecká uhelná vznikla v roce 1993, od roku 2006 je součástí skupiny Czech Coal Group. První balík jejích akcií získala firma Investenergy v dubnu roku 1998, zbytek v privatizaci o rok později.

***

ČEŠI VYPOVÍDAJÍ

Švýcarský případ není jediným, kdy si zahraniční policie posvítila na české politiky či představitele tuzemského byznysu.

* ČERVENEC 2001 Do hledáčku lichtenštejnských úřadů se dostal tehdejší ředitel TV Nova Vladimír Železný.

Lichtenštejnský soud ho podezíral z poškozování věřitele. Toho se prý Železný dopustil tak, že vystavil směnku lichtenštejnské nadaci Astrona a naoko se tím zbavil majetku. Vše kvůli tomu, aby nemusel zaplatit 902 milionů korun firmě CME, která se na chodu TV Nova podílela.

* ÚNOR 2007 Cizí policii zajímal i plánovaný prodej stíhacích letounů Gripen české armádě. Transakci za 60 miliard šetřila kvůli podezření z korupce švédská prokuratura. Když po dvou letech šetření ukončila bez jakéhokoli postihu, pokusili se dva manažeři rakouské finanční skupiny Erste dostat případ i před federální soud v USA. Jeho závěry zatím nepadly. * ŘÍJEN 2008 Švýcarská policie otevřela v Česku dávno uzavřený případ divoké privatizace Mostecké uhelné. Do Česka si přijela vyslechnout bývalé uhlobarony Antonína Koláčka, Jiřího Diviše, Luboše Měkotu, Oldřicha Klimeckého, Petra Krause a Marka Čmejlu. Viní je z praní špinavých peněz a takzvaného nekalého hospodaření s veřejnými zájmy.

* ČERVENEC 2010 Česko-rakouský policejní tým by si měl posvítit na nákup stovky armádních vozidel Pandur, který vzbuzuje podezření z korupce.

Zástupci výrobce potvrdili skrytému reportérovi MF DNES, že aby si české vojsko vybralo právě pandury za 14 miliard, museli slíbit provize.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...