Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Země na pokraji války? Kdepak

Česko

K vedení války potřebujete peníze, říká pro LN balkanolog Filip Tesař

* LNV médiích se objevily informace, že Bosna se ocitla na pokraji války. Opravdu je ta situace tak vážná?

Ne, není. Já jsem velmi podrobně zažil vývoj války o střední Bosnu mezi Bosňáky a Chorvaty. Byl jsem tam v době, kdy tam bylo opravdu velmi vážné napětí, nesrovnatelné s tím, co je dnes v Bosně a Hercegovině. Tím nechci ale říci, že dnes tam napětí není. Ve dvou etnicky smíšených městech, Mostaru a Travniku, jsem strávil kolem tří týdnů, když to tam vřelo, a z obou jsem odjel dva dny předtím, než to definitivně vyvřelo a začalo se střílet. Mluvit o tom, že je Bosna na pokraji občanské války, je silně zavádějící. Je dobré si uvědomit, že když válka začala v roce 1992, tak bylo hrozně málo novinářů, kteří rozuměli Bosně, pak se z nich sice stali specialisté, ale dnes už je takových lidí zase málo. To, že Daily Telegraph přinesl tu zprávu, je možná snahou upoutat pozornost čtenářů, ale myslím, že to nevychází od nějakých znalců situace.

* LN Co je nyní podle vás největším problémem Bosny?

Největší problém je trochu skrytý. Poměrně velká část obyvatelstva Bosny si dlouhá léta slibovala nějakou perspektivu od občanské společnosti, od europeizace. A ta perspektiva v podstatě vyhořela, protože politicky tento směr není tak silný – a vypadá to, že nebude dlouhá léta tak silný, aby se mohl prosadit. Lidé ztrácejí perspektivu a obracejí se ve stále větším počtu zpátky k nacionalistickým stranám, které ovšem dlouhá léta nedospěly k řešení, jak by mělo vypadat národnostní uspořádání.

* LN Je ze strany bosenských politiků vidět nějaká snaha, jak současnou situaci řešit?

Ano, určitě. Ovšem nikdo nechce riskovat svou politickou kariéru. V podstatě tam je dodneška problém, že pokud se to někdo snaží řešit, tak jsou to šéfové těch tří klíčových stran. Ale už lidé, kteří jsou trochu níže v té stranické hierarchii, ti jsou spokojeni s tím, že mají funkci, ti se daleko více bojí, že by strana mohla zbytečně přijít o politickou podporu.

* LN Často se také mluví o osamostatnění jedné z částí Bosny, Republiky srbské. Je to reálné?

To je spíš politické přetlačování. Jinak to moc reálné není, stačí, když se podíváte na mapu. Když už, tak reálné by bylo připojení východní části Republiky srbské k Srbsku, což ale Srbsko chtít nebude, byla by to pro ně zátěž. Srbsko má co dělat samo se sebou, aby naskočilo do toho integračního vagonu směrem k unii. Mohla by se osamostatnit reálně západní část Republiky srbské, jinak je to z geografického pohledu problematické.

* LN Takže rozpad Bosny nebo další válka nehrozí?

Já s oblibou opakuji, že válka nevzniká tak, že někdo popadne pušku a začne střílet na souseda, tak samozřejmě mohou vzniknout nějaké konflikty, kterých může být i hodně, ale ne válka. K vedení války potřebujete logistiku, zbraně, stojí to obrovské peníze. Do války v Bosně se nalily miliardy dolarů, to nikdo nemá. Nalily je tam Chorvatsko, Srbsko a islámské země, to dneska ale není nikdo ochoten a bez toho nemůžete vést válku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!