3. května 2012 11:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemědělci plánují blokády kvůli dani z vína

Zemědělci na pražské demonstraci - farmář se sukovicí hrozí politikům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemědělci na pražské demonstraci - farmář se sukovicí hrozí politikům. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Zemědělci chystají sérii blokád silnic zemědělskou technikou kvůli plánovanému zrušení takzvané zelené nafty a chystanému zavedení spotřební daně z vína. Po jednání krizového štábu Agrární komory to řekl její prezident Jan Veleba. První protest se uskuteční 23. května. Šéf agrárníků nevyloučil, že by část protestu mohla být i v Praze.

Agrárníci chtějí nátlakovou akcí zvrátit rozhodnutí vlády.V případě neúspěchu prvního protestu se akce mají opakovat a stupňovat. "Začne řetězec akcí. Budou to výjezdy techniky po okresech v České republice. Termín první akce je stanoven na 23.května od 09:00 do 11:00," uvedl Veleba.

Na silnice po celé ČR by podle něj měly vyjet zejména traktory, ale i kombajny a další stroje. Blokáda se zatím vyhne dálnicím. O konkrétních místech protestů budou rozhodovat regionální agrární komory.

Protesty i kvůli zelené naftě

Zrušení zelené nafty je součástí kabinetem schváleného balíku úsporných opatření, která mají v letech 2013 a 2014 udržet schodek státního rozpočtu pod třemi procenty HDP. Nyní mají čeští farmáři nárok na vrácení 60 procent spotřební daně, kterou zaplatili při nákupu nafty spotřebované při zemědělských činnostech. Po zrušení zelené nafty by platili téměř o 11 korun za litr více, a ročně by tak přišli o 1,6 miliardy korun. V případě zrušení zelené nafty by podle Veleby Česko bylo jedinou zemí v Evropské unii, kde by podobnou úlevu farmáři neměli.

Lidovky.cz, ČTK