Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Zemědělci věští krušný rok

Česko

Povodně pokračují – Mnohde je kvůli podmáčeným polím v sázce letošní úroda

Kvůli povodním nebude dost třešní, višní ani meruněk.

Zaplavená pole k dobré sklizni nepřispějí, rozhoduje se také o úrodě vína.

BRNO Zima, mokro, podmáčené svahy. Zemědělci někde nestačili zasít, jinde už jim voda zaplavila pole s klíčícími plodinami. Odborníci už nyní varují: kvůli počasí je úroda v ohrožení. A to nejen na polích. „Výrazně nižší úroda zřejmě čeká meruňky, višně, třešně, švestky, jabloně i hrušky,“ poznamenal hydrometeorolog Jaroslav Rožnovský. Rovnou přiznává, že například s pálenkami to letos bude špatné.

Zemědělci se kvůli vodě na některá pole nedostali od jara. Nejdřív na nich dlouho ležel sníh, potom voda. „Z dvaceti od jara podmáčených hektarů jsme kukuřicí a pšenicí zvládli osít pět,“ přiznává Josef Maincl z bořetického zemědělského družstva. A dodává, že pokud nestihnou část ploch chemicky ošetřit, mohou úrodu ohrozit plísně. Pak by nezbylo než ji spálit.

Právě pole často slouží jako plochy, na něž vodohospodáři nechávají vylít vodu z přetížených říčních koryt. Je to lepší, než když teče do ulic měst a obcí. Za takto zatopená pole ale zemědělci náhradu nedostanou. „Tyto plochy jsou ve vodohospodářských plánech takto vyznačené, je možné je obhospodařovat, ale takové riziko tu existuje,“ dodává místopředsedkyně jihomoravské krajské povodňové komise Anna Hubáčková.

Na druhou stranu však ani zaplavení pole nemusí znamenat ztrátu úrody – záleží na tom, v jakém stadiu rostliny jsou a jak rychle se voda vrátí do řek. „Naštěstí máme většinu ploch na kopečkách, mnoho se vsáklo,“ popisuje Miroslav Janů z družstva v Němčičkách na Břeclavsku. Tam voda zaplavila jen deset arů, na kterých pěstují hořčici.

S odstupem zatím hledí na povodně vinaři. Některé mohou ohrozit sesuvy svahů, na zásadní rozhodnutí o kvalitě a množství úrody většina teprve čeká. „Podmáčená půda může být problém, bude třeba ji prokypřit nebo ošetřit listy, kterým při nedostatku kyslíku v půdě chybí zelené barvivo. Víno ale ještě ani neodkvetlo, a pokud se spraví počasí, nemusel by s úrodou být problém,“ myslí si předseda Svazu vinařů Jiří Sedlo. Na rozdíl od destilátů tak možná alespoň pro víno není sezona ztracená.

Více čtěte na straně 13

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: