Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemědělským suchem trpí 80 % Česka, víkendové deště pomohly jen mírně

Česko

  16:38
Brno - Téměř 80 procent území Česka je zasaženo zemědělským suchem. Situaci mírně zlepšily deště, které republiku zasáhly v závěru minulého týdne, avšak pouze v povrchové vrstvě do 40 centimetrů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Situace by se měla mírně zhoršovat, citelné zlepšení by mohlo nastat po 10. květnu, kdy předpovědní modely očekávají vydatné deště, vyplývá z údajů, které v pondělí zveřejnili vědci na portálu InterSucho. Předpovědi na více dnů však trpí větší mírou nejistoty.

Zemědělské sucho určuje relativní nasycení půdy na daném území, porovnává se aktuální stav s průměrem za roky 1961 až 2010. Tvůrci portálu, kteří sucho systematicky zkoumají do minulosti, sledují současnost a modelují budoucnost, současný stav označili za nejhorší sucho na území republiky za posledních 500 let.

Zemědělci připravují krizové plány

Zemědělcům chybí letos voda z tajícího sněhu, minimum srážek spadlo na velké části území i v březnu a v dubnu. Dvěma nejhoršími stupni zemědělského sucha trpí pětina území, a to severovýchod republiky, velká část Karlovarského kraje, Poohří v okolí Loun a Žatce a také dlouhodobě část jižních Čech. Poměrně dobře je na tom teď naopak většina Středočeského kraje, Vysočiny a Brno a oblast na jih od něj.

Sucho, které sužuje Česko od roku 2015, je podle vědců nejhorší za posledních 500 let

Pro mnohé zemědělce začíná být situace tak vážná, že připravují krizové plány, aby dokázali nakrmit zvířata, komerční plodiny jsou na druhém místě.

Podle zpravodajů InterSucha lze očekávat dopad na výnosy prakticky v celé republice. Nejhorší snížení výnosů čekají zemědělci na Lounsku, Ústecku, Karlovarsku a Českobudějovicku, a to o víc než 40 procent. O 30 až 40 procent očekávají snížení úrody ve třech okresech na Moravě a v pěti v Čechách.

Podobně špatná situace panuje na Slovensku a v dalších zemích střední Evropy, jak ukazují v pondělí aktualizované mapy na portálu InterSucho. Loni byla situace podobně špatná v dubnu, kdy prakticky nepršelo. Úrodu však zachránil nadprůměrně vlhký a studený květen.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!