Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Hledáme, čím půdě nahradit hnůj a jak bojovat se škodlivými kontaminanty, říkají zemědělští experti


Akademici hojnosti. Proděkan fakulty agrobiologie České zemědělské univerzity Pavel Tlustoš (vlevo) a člen katedry Filip Mercl. | foto: Anna Boháčová, MAFRA

Premium Rozhovor
České zemědělství přišlo až o dvě třetiny živočišné produkce. I proto mu chybějí organická hnojiva, což má vliv i na zhoršování půdního sucha. Vědci z katedry agroenvironmentální chemie a výživy rostlin České zemědělské univerzity mimo jiného hledají odpadní materiály organického původu, které by dokázaly hnojiva nahradit.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Vedoucí katedry Pavel Tlustoš a člen katedry Filip Mercl ale upozorňují, že zvyšování podílu organické hmoty v půdě samo o sobě funguje jen částečně.

Lidovky.cz: Nakolik je možné s pomocí rostlin a přírodních látek čelit půdnímu suchu?
P. T.: Čelit se určitě dá, protože existují látky, které jsou schopné zadržovat vodu. Jde o látky jak syntetického, tak i přírodního původu. Výměra využívané půdy je ohromná, záleží i na tom, kolik těchto látek máme dispozici, jaké dávky aplikujeme, jaké mají vlastnosti, zda jsou zaměřeny jen na zadržování vody, či je jejich vliv komplexnější. Současně mohou sloužit i jako zdroje živin, jako substrát pro půdní mikrobiom, který je nesmírně důležitý pro zdraví půdy, mohou na sebe vázat i kontaminanty a znemožňovat jejich transfer do rostlin nebo spodních vod.

Lidovky.cz: Které látky přírodního původu tedy mají tento potenciál a mohou být využívány?
P. T.: Jednou z typických přírodních látek – jež je ale neobnovitelná –, je rašelina. Má značnou schopnost nasávat vodu a vylehčovat půdu. Vrátíme-li se do historie, zemědělství bývalo stovky let postavené na tom, že většina usedlostí měla živočišnou i rostlinnou výrobu. Ony si produkovaly organická hnojiva. Látky, jež zvířata nevyužila na mléko, maso či vejce, šly do exkrementů coby živiny plus organická hmota. Ta se uskladnila, zhodnotila společně s podestýlkou, protože během zrání směsi exkrementů dochází k jejich přeměně na mnohem kvalitnější látky – vzniká hnůj. Ten se aplikoval do půdy, aby zlepšil její vlastnosti. To je klasický zemědělský cyklus. Rašelina se využívala hlavně v zahradnických provozech, kde jsou menší pěstební plochy a kde nechovají hospodářská zvířata.

Města, sklady a satelity se rozrůstají, orné půdy ubývá. Zemědělci se proto stěhují do vyšších poloh

Naše republika ztratila za posledních zhruba 25 let asi dvě třetiny živočišné produkce. Tím pádem nemáme organická hnojiva. A navíc, z hlediska automatizace chovu je mnohem jednodušší neprodukovat hnůj, ale kejdu. Je to méně náročné na obsluhu, ovšem chybí tam proces zrání, spojení podestýlky s exkrementem, a tedy vznik pevnějších organických vazeb, které pak půdu stabilizují.

Živiny v půdě tedy doplňujeme minerálními hnojivy, protože chceme výnos a ve velkém zaoráváme slámu. Jenže ta nepřešla přeměnou na hnojišti a je náchylnější rozpadu. To je dobré pro mikroorganismy, ale ne pro strukturu půdy.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se