Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel Karel Černoch

Česko

  11:28
PRAHA - Ve věku čtyřiašedesáti let zemřel dnes v Praze Karel Černoch. Populární zpěvák bojoval s rakovinou tlustého střeva více než rok. Černocha proslavily zejména hity Nářek převozníka a Ona se brání.

Karel Černoch. foto: Lidové noviny

Průpravu pro zpěv získal Černoch, který se narodil 12. října 1943 v Praze, v dětském sboru. Vystudoval zpěv a kytaru na lidové škole umění. Se zpíváním začal v roce 1962, kdy odešel na vojnu. Tam se setkal s Miloslavem Šimkem a Jiřím Grossmannem a založili divadelní soubor The Vojsko (později VOJ).

Po vojně se Černoch vrhnul na bigbeat. Začínal v kapelách Komety, Donald či Karkulka, slávu však získal ve skupině Juventus. S ní ve druhé polovině 60. let natočil dodnes populární a přejímané skladby jako Nářek převozníka nebo Ona se brání. "K ní mám zvláštní vztah. Je to písnička, která probíhá mým životem jako splašená laň," říkal o posledně jmenované baladě.

Výrazným byl v Černochově životě rok 1969, kdy se nejdříve dočkal slávy v podobě vítězství na Bratislavské lyře, poté však i zákazu činnosti na veřejnosti. Okolnosti a také spekulace, které zákaz provázely, nerad komentoval. Zpívání se však na radu své matky nevzdal.

V roce 1972 se mu podařilo získat angažmá v tehdejším divadle Ateliér (pozdější Ypsilonka) a na konci 70. let začal zpívat s Country Beatem Jiřího Brabce a Naďou Urbánkovou. Měl vlastní pořady, spolupracoval s rozhlasem a televizí. Přitom, podle hudební encyklopedie, stále zpíval svým "technicky vybaveným tříoktávovým hlasem s mnohovrstevnatou barevností". Černoch vystupoval i s populárními orchestry Josefa Vobruby, Karla Vlacha, Gustava Broma či Václava Hybše.

Podle hudebního publicisty Aleše Opekara patřil Karel Černoch vedle Karla Hály a Karla Gotta ke třem nejlepším zpěvákům populární hudby co do barvy hlasu, rozsahu a frázování.

Období po pádu komunistického režimu zasáhlo Černocha podobně jako některé kolegy z branže - začal podnikat a příležitostí ke zpívání ubylo. Nakonec ale našel své role v muzikálech, ať to byl abbé Fária v muzikále Monte Cristo, Augustin Magaldi v Evitě, Jean Valjean v Bídnících nebo kněz v Draculovi.

"Karel byl výborný kamarád a vynikající muzikant, hlasově jeden z nejnadanějších a nejlepších zpěváků v oblasti české a slovenské populární muziky," reagoval na úmrtí svého kolegy zpěvák Pavel Bobek.

Autor: