NEW YORK/PRAHA Americký spisovatel Ira Levin zemřel toto pondělí ve věku 78 let. Podle autorovy agentky podlehl ve svém newyorském bytě infarktu. Levinovou nejúspěšnější knihou se stal titul Rosemary má děťátko.
V roce 2002 na adresu svého nejslavnějšího románu poznamenal: „Cítím se provinile, neboť Rosemary má děťátko vedlo ke vzniku děl Vymítač ďábla či Satan přichází. Celá jedna generace se začala o satanismus daleko víc zajímat. V satana nevěřím. A cítím, že tento fundamentalismus by nebyl tak silný, kdyby neexistovalo tolik takovýchto knih.“
Ira Levin se narodil v roce 1929 v newyorském Bronxu. Jeho otec úspěšně obchodoval s hračkami. Levin starší počítal s tím, že syn jeho obchod převezme. Mladý Ira si však spíš oblíbil detektivky, divadlo a také přesmyčky, které se pak objevily také v Rosemary má děťátko. Později Ira Levin uvedl, že chtěl být spisovatelem již od čtrnácti let - do té doby se toužil stát ilustrátorem.
Někdo se dívá
Vystudoval filozofii a angličtinu na New York University. Byl dvakrát rozvedený a zplodil tři syny. Po studiích se živil psaním televizních scénářů. Již za první román Polib mne a zemřeš (1954) získal Cenu Edgara Allana Poea za nejlepší prvotinu. Tento příběh byl také hned dvakrát zfilmován - v roce 1956 a pak i v roce 1991.
V roce 1956 pak Ira Levin převedl do divadelního tvaru úspěšný humoristický román Maca Hymana No Times For Sergeants. Další Levinovou divadelní hrou byla Deathtrap (1978), za niž získal podruhé Cenu Edgara Allana Poea. V její filmové verzi si zahráli Christopher Reeve a Michael Caine.
Nejúspěšnější román Rosemary má děťátko vyšel v roce 1967. Jde o hororový příběh z New Yorku, v němž mladý manželský pár podléhá vlivu satanistů ze sousedního bytu. Knihy se ujal režisér Roman Polanski, v hlavní roli snímku se objevila Mia Farrowová.
V roce 1975 a pak znovu v 2004 se filmové podoby dočkaly rovněž Stepfordské paničky, příběh z děsivě dokonalého městečka v Connecticutu. V Hoších z Brazílie (1976) zas Ira Levin psal o nacistickém válečném zločinci Josefu Mengelem, který se snaží vytvořit armádu Hitlerových klonů. Velký úspěch potom zaznamenal taktéž filmový přepis románu Sliver (1991, česky Někdo se dívá) s Sharon Stoneovou v hlavní roli.
Románům Iry Levina se ale dařilo nejen ve světě filmových producentů. Poklonu si vysloužil i od spisovatelských kolegů. Chuck Palahniuk označil Levinovo dílo za „moudré, aktualizované verze legend, které si lidé našich kultur vždy vyprávěli“. A Stephen King pak Iru Levina nazval „švýcarským hodinářem napínavých románů, který z nás ostatních dělá levné stánkové prodejce“.
***
Z literárního
díla Iry Levina
Polib mne a zemřeš (1953)
No Time For Sergeants (1956)
Rosemary má děťátko (1967)
Ten báječný den (1970)
Stepfordské paničky (1972)
Hoši z Brazílie (1976)
Deathtrap (1978)
Sliver (1991)
Rosemary a její syn (1997)