7. června 2007 10:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemřel slavný mykolog Miroslav Smotlacha

Miroslav Smotlacha | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Smotlacha | foto: Aleš VítČTK

PRAHA Ve věku 86 let zemřel Miroslav Smotlacha, známý popularizátor mykologie a houbaření. Smotlacha propagoval nutnou ochranu lesa, hub i přírody. Laboratoř dřevokazných hub, kterou vedl, vypracovala přes deset tisíc posudků a přispěla k záchraně a opravám mnoha českých památek.

Rodák z Prahy-Vinohrad se narodil 22. září 1920. Vystudoval reálné gymnázium a absolvoval Vysokou školu chemicko-technologického inženýrství s konečným zaměřením na chemii potravinářskou a kvasnou. Pracoval jako vedoucí technického rozvoje a výzkumu mrazírenského průmyslu - od té doby trpěl hlasovou indispozicí.

Houbám se věnoval již od dětství, přestože nevystudoval přírodní vědy a nesplnil přání svého otce, jednoho z průkopníků československé mykologie Františka Smotlachy (1884 - 1956). Od svých 14 let působil v redakci Časopisu českých houbařů (Mykologickém sborníku). Od poloviny 50. let aktivně působil v České mykologické společnosti.

Miroslav Smotlacha se zabýval praktickou mykologií, zejména technologií kulinářského a průmyslového zpracování hub a houbovými potravinářskými výrobky vůbec. Byl autorem či spoluautorem řady populárních houbařských atlasů a kuchařek. Rozsáhlá je i jeho práce v oboru dřevokazných hub a jiných škůdců.

Popularizaci houbaření a mykologie zasvětil Miroslav Smotlacha celý svůj život a zanechal po sobě kus obětavé a dobrovolné práce. Jméno Smotlacha a jeho souvislost s houbami se dostalo do povědomí lidí a stalo se součástí veřejného života. Za své celoživotní dílo byl v roce 2005 vyznamenán medailí Za zásluhy o stát v oblasti vědy a výchovy II. stupně.
Lidovky.cz, ČTK

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?