21. listopadu 2009 10:48, aktualizováno  15:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemřel soudce Vojtěch Cepl, autor Ústavy

Vojtěch Cepl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojtěch Cepl | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA/BRNO Ve věku 71 let zemřel v sobotu ráno v Praze bývalý ústavní soudce a jeden z autorů předlohy Ústavy ČR Vojtěch Cepl. Novinářům to řekla místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová. Cepl působil jako soudce Ústavního soudu v letech 1993 až 2003.

Cepl věřil, že většina pravidel lidského chování vznikla proto, aby spolu lidé mohli lépe žít a spolupracovat. Podobně přistupoval i k právu. "Jedna z definic práva je ta, že je to umění dobra a spravedlnosti," řekl bývalý ústavní soudce před časem v rozhovoru pro Českou televizi. Právě tyto hodnoty by se podle něj měly do výkladu zákonů vrátit.

Právo musí podle Cepla fungovat na základě dobrovolného dodržování zákonů, a nikoli tak, aby se veškeré normy musely vynucovat. Zároveň je podle něj účinnější důsledné dodržování zákonů než exemplární přísné tresty.

Stát pak může fungovat jedině na základě vlády řádu. "Do budoucna bychom se měli zaměřit na vládu práva, nikoli na vládu jedněch nad druhými, jakkoli demokraticky zvolených," uvedl.

Místopředsedkyně ÚS Wagnerová uvedla, že Cepl byl neúnavným popularizátorem ideje panství práva a právního státu, jemuž přikládal stejnou důležitost jako demokracii.

"Pro své působení v médiích byl patrně nejviditelnějším ústavním soudcem a právě tímto svým veřejným angažmá pomáhal ukotvení instituce ústavního soudnictví v České republice," dodala. Ceplovu památku dnes uctili i delegáti kongresu ODS v Praze.

Vojtěch Cepl

Prof. JUDr. Vojtěch Cepl, CSc., (* 16. února 1938 - 21. listopadu 2009) byl český právník a vysokoškolský pedagog. Mezi roky 1993 a 2003 byl soudcem Ústavního soudu České republiky. Je jedním z autorů předlohy současné Ústavy České republiky.

Právnickou fakultu Univerzity Karlovy absolvoval v roce 1961, doktorát práv získal v roce 1966. Před rokem 1989 působil na právnické fakultě Univerzity Karlovy. V letech 1990–1993 přednášel na britských, kanadských a amerických právnických fakultách. Dne 15. července 1993 byl jmenován soudcem Ústavního soudu České republiky a od skončení funkčního období opět přednáší na Právnické fakultě Univerzity Karlovy.

S manželkou Zuzanou mají syny Vojtěcha a Matěje. Soudce Vojtěch Cepl mladší se v posledních letech dostal několikrát do
centra pozornosti médií. Příčinou byly jeho rozsudky v některých kauzách souvisejících s politickou situací. Cepl mladší rozhoduje například v kauze údajné justiční mafie, sporu justičních představitelů v čele s nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou s bývalou nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou kvůli kauze expředsedy KDU-ČSL a bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka.

ČTK, Lidovky.cz

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.