Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ve věku 73 let zemřela Eva Vidlařová, disidentka a herečka spjatá s divadlem Husa na provázku

Česko

  9:49aktualizováno  16:07
Brno - Zemřela bývalá herečka a tajemnice brněnského divadla Husa na provázku Eva Vidlařová, bylo jí 73 let. Před rokem 1989 se zapojila do disentu, držela hladovku za propuštění politických vězňů, sama strávila několik měsíců ve vazbě. Podle informací zveřejněných divadlem Husa na provázku zemřela minulý týden v pátek. Poslední rozloučení bude v pátek v rodinném kruhu v Rajhradě na Brněnsku.

Bývalá herečka a disidentka Eva Vidlařová foto: Divadlo Husa na provázku

Vidlařová byla vzděláním dopravní inženýrka. V druhé polovině 70. let ale zakotvila na „Provázku“, kde tehdy excelovali Boleslav Polívka nebo Jiří Pecha. S oběma se potkala ve slavné inscenaci Pezza versus Čorba o soupeření komediantských rodin. Role Pechovy partnerky Trudy jí přinesla celoživotní přezdívku. V menších rolích se objevovala i ve filmu.

Zemřela režisérka Eva Tálská. Spoluzakladatelka Husy na provázku byla mistrem metafory

„Originální herečka, nezaměnitelná postava, svérázná divadelní tajemnice, silná a odvážná žena, které se vždycky a zásadně říkalo právě Truda, se stala duší souboru a zůstala s ním až do roku 1992, kdy ji začalo zrazovat zdraví,“ uvedli divadelníci na facebooku Husy na provázku.

Na dvoře divadla vzniklo pietní místo. Pro veřejnost bude přístupné do neděle vždy od 12:00 do 18:00, uvedla mluvčí divadla Alžběta Nagyová.

Zejména v druhé polovině 80. let Vidlařová aktivně vystupovala proti komunistickému režimu, šířila samizdatové tiskoviny. „Jeden čas jsem si chodil do jejího kamrlíku vedle zkušebny pro samizdaty. Infochy, Sport i Lidovky měla v oficiálním trezoru divadla,“ zavzpomínal dnes spisovatel Martin Reiner. Vidlařová spolupracovala například s disidentem Petrem Cibulkou.

„Nechtěla jsem žádný dialog s režimem. Připadalo mi to podivné. Pro mě byl ten režim odsouzeníhodný a naprosto radikálně jsem odmítala jakékoli diplomatické kličky,“ uvedla v rozhovoru pro projekt Akademie věd Ženy v disentu.

Své postoje Vidlařová před rokem 1989 neskrývala. „Každému bych doporučila, aby si to za život aspoň jednou zkusil. Okamžitě se osvobodíte a zjistíte, že na vás vlastně nikdo nemůže. Jste volný,“ uvedla v jednom z pozdějších rozhovorů pro Mladou frontu Dnes.

V roce 1988 držela hladovku za politické vězně, a právě tehdy podle ní začaly její dlouholeté zdravotní problémy s únavovým syndromem. „Tohle město a vůbec česká společnost jí dluží mnohé,“ uvedl na facebooku divadelník Břetislav Rychlík.

Autor:

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč