Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Zemřela žena, jež viděla i císaře

Česko

Dlouhověkost – Stále více lidí se dožívá sta a více let. Recept? Častý pohyb, střídmost v jídle i pití

Na vlastní oči viděla císaře Františka Josefa. Když jí bylo čtrnáct, potopil se Titanic a v sedmdesáti zažila sovětskou okupaci. Postupně byla občankou šesti států.

Marie Kráslová, nejstarší člověk v Česku, zemřela toto úterý. Bylo jí přesně sto devět let, sedm měsíců a 19 dní.

PRAHA Narodila se ve stejném roce jako dramatik Bertolt Brecht a spisovatelé Ernest Hemingway a Erich Maria Remarque. Život Marie Kráslové sahal do tří století a dvou tisíciletí. V úterý nejstarší občanka Česka v nemocnici zemřela. „Neumřela na žádnou nemoc. Prostě odešla, přestala jíst. Už jí asi nebavilo dál žít,“ říká její vnuk František Kalaš.

Přesto podle něj byla Kráslová ještě donedávna velmi činorodá žena. „I v pokročilém věku to byla velmi vitální žena. Pamatovala si například více jmen z rozvětveného příbuzenstva než já.“

Marie Kráslová se narodila v Úsilném nedaleko Hluboké nad Vltavou, kde prožila většinu svého života. Její tatínek byl truhlář, maminka doma hospodařila. Pocházela ze sedmi dětí. „Byla jsem z nich nejstarší – až na bratra, který zahynul ve válce, v té první. Už všichni odešli, jen mě tu nechali,“ vzpomínala vloni při posezení s novináři.

Většinu života Kráslová strávila prací v zemědělství. Začala ve službě u sedláka a skončila prací v lese. „Už jako dítě jsem pásla husy, pak jsem šla k sedlákovi do služby a trvalo dlouho, než jsme si mohli s mužem postavit malý domek v Úsilném, a tam jsme hospodařili. Byl cestář, takže jsem mu pomáhala také při jeho zaměstnání. Přestože to byla těžká doba, mám na co vzpomínat,“ vyprávěla loni.

„Opravdu tvrdě celý život pracovala. Ještě v sedmdesáti letech zašla občas za prací do lesa,“ popisuje Kráslovou její vnuk, který žije v Hluboké nad Vltavou.

Čiperná žena podle něj neváhala ještě ve sto letech vyčinit za zrytý záhon a šla si na zahrádku dělat práci sama. „Uvízlo mi v paměti, jak mi jednou říkala, že je unavená. Místo aby se šla natáhnout, rychle šla dělat na zahrádku, aby únavu zahnala. Možná že i to působilo na její dlouhověkost,“ neskrývá obdiv ke své příbuzné Kalaš, kterému je osmapadesát let.

Přesný recept na dlouhověkost ale pravděpodobně neexistuje. Kráslová měla podle příbuzných ráda i nezdravé věci. „Milovala třeba chlebíčky s majonézou, někdy si dala i dobře upečený bůček,“ vzpomíná s úsměvem Kalaš.

Marie Kráslová žila po smrti manžela v roce 1972 v domku v jižních Čechách sama. Později se o ni starala její dcera Anna Nohavová i další příbuzní. Po úrazu hlavy loni v lednu „malou babičku“, jak Kráslovou láskyplně oslovovalo celé rozvětvené příbuzenstvo, převezli do domova důchodců. „Maminka už špatně vidí i slyší. Většinu dne posedává v křesle, pomocí chodítka se občas projde po místnosti. Stáří je stáří,“ povzdechla si loni její dcera Anna Nohavová. Jí samé je devětasedmdesát.

V poslední době se zdravotní stav nejstarší ženy Česka zhoršil. Od května byla na infuzích v nemocnici, kam za ní příbuzní docházeli. „Ke konci života už jen ležela a modlila se. Dívala se na nás, ale jestli nás vnímala, nevím,“ řekla včera ČTK Nohavová s tím, že poslední rozloučení je plánováno na úterý.

***

„Milovala třeba chlebíčky s majonézou, někdy si dala i dobře upečený bůček,“ vzpomíná vnuk

Marie Kráslová a dějiny

Marie Kráslová se narodila 13. listopadu 1898. Zažila dvě tisíciletí, tři století. Na vlastní oči viděla císaře Františka Josefa. Na vlastní kůži poznala několik režimů – žila v monarchii, první republice, protektorátu, přihlížela vzniku komunistické diktatury i jejímu konci. V roce jejího narození nahradila v Praze koněspřežku tramvaj.

Kdo se také narodil ve stejném roce jako Marie Kráslová

František Běhounek (28. října 1898 – 1. ledna 1973) – český fyzik a spisovatel, autor zejména literatury pro mládež a science fiction.

Erich Maria Remarque (22. června 1898 – 25. září 1970) – německý spisovatel, který se proslavil zejména románem Na západní frontě klid.

Ernest Hemingway (21. 7. 1898 – 2. 7. 1961) – americký spisovatel. Proslavila ho (mimo jiné) novela Stařec a moře.

Karl Hermann Frank (24. 1. 1898 – 22. 5. 1946) – elitní nacista působil jako státní tajemník úřadu říšského protektora.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!