Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřelý hoch z tábora pro youtubery se učil točit videa, k hraní her se nedostal

Česko

  13:12
PRAHA - Chlapec, který zemřel na táboře s youtubery v jihočeské Volyni, byl podle informací serveru Lidovky.cz účastníkem Videocampu, který se zaměřuje na natáčení videí. Krátce po události se vyrojily spekulace, že na jeho smrt mělo vliv hraní počítačových her. Podle programu tábora se ale k jejich hraní vůbec nedostal. Chlapec měl zemřít na následky poranění nožem, když chtěl vystrašit vedoucího.

Tábor 4CAMPS foto: Max Novosad

Podle zdroje z okolí tábora se tragedie stala, když s nožem běžel a zakopl. Chlapec měl u sebe nůž, přestože rodiče podepisují táborový řád, ve kterém je jasně uveden zákaz užívání zbraní, včetně nožů. Vedoucí navíc nesmějí dětem prohledávat zavazadla.

Doktor ze Strakonic byl na místě dřív, než záchranka z Volyně

Na místo neštěstí jako první dorazila policejní hlídka z Volyně. Podle jednoho z účastníků tábora téměř vzápětí dorazil lékař, který vystřídal vedoucí poskytující první pomoc.

Chlapec na táboře pro youtubery nezemřel při točení videa. Šlo zřejmě o náhodu

„Mohu potvrdit, že na místo dorazil lékař z nedalekých Strakonic, a to přibližně pět minut od telefonátu, který jsme přijali,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí jihočeské záchranky Petra Kafková. Podle zdroje z okolí tábora dorazila sanitka na místo neštěstí o dalších pět minut později. „Sanitka skutečně dorazila na místo zásahu po deseti minutách od přijetí telefonátu,“ potvrdila informaci Kafková. Podle ní se navíc jednalo o místní záchranku přímo z Volyně.

Mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura ani v pondělí neposkytl žádné nové informace. „V tuto chvíli probíhá vyšetřování. Vzhledem k věku zemřelého vám nemohu sdělit žádné další informace.“

Obsah videí nesouvisí s videohrami

Provozovatel tábora zajistil pro účastníky tábora pomoc psychologa. „Všem rodičům účastníků šestého turnusu jsme poslali kontakt na policejního psychologa, který byl i na místě neštěstí,“ řekla zaměstnankyně ZR GAMES Helena Volfová

Společnost ZR GAMES provozuje tábory se zaměřením na tvorbu videí - Videocampy nebo hraní počítačových her - Playcampy. Náplní tábora jsou ovšem i jiné aktivity jako celodenní výlet nebo stezka odvahy.

Účastníci Videocampů se zaměřují na natáčení videí a jejich další postprodukci. „Obsah videí nemá nic společného s hraním počítačových her. Našimi tématy jsou groteska, pohádka nebo lovestory,“ sdělil na dotaz serveru Lidovky.cz hlavní vedoucí tábora Jan Fiala.

Rodiče účastníků tábora na sociálních sítích vyjadřují podporu vedoucím a většina z nich hodnotí pobyt svých dětí kladně. A prý je na tábor pošlou příští rok zas.

Československá YouTube scéna vyslovila podporu táboru a vydala prohlášení, které poskytla serveru Lidovky.cz: „Věříme, že videa na YouTube nepodporují násilí a určitě též nesouvisí s tragédií, která se stala na dětském táboře ve Volyni.“ Turnus, na kterém k nehodě došlo, skončil v sobotu, jak bylo i původně plánováno.

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat