Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemřelý hoch z tábora pro youtubery se učil točit videa, k hraní her se nedostal

Tábor 4CAMPS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tábor 4CAMPS | foto: Max Novosad

PRAHA Chlapec, který zemřel na táboře s youtubery v jihočeské Volyni, byl podle informací serveru Lidovky.cz účastníkem Videocampu, který se zaměřuje na natáčení videí. Krátce po události se vyrojily spekulace, že na jeho smrt mělo vliv hraní počítačových her. Podle programu tábora se ale k jejich hraní vůbec nedostal. Chlapec měl zemřít na následky poranění nožem, když chtěl vystrašit vedoucího.

Podle zdroje z okolí tábora se tragedie stala, když s nožem běžel a zakopl. Chlapec měl u sebe nůž, přestože rodiče podepisují táborový řád, ve kterém je jasně uveden zákaz užívání zbraní, včetně nožů. Vedoucí navíc nesmějí dětem prohledávat zavazadla.

Doktor ze Strakonic byl na místě dřív, než záchranka z Volyně

Na místo neštěstí jako první dorazila policejní hlídka z Volyně. Podle jednoho z účastníků tábora téměř vzápětí dorazil lékař, který vystřídal vedoucí poskytující první pomoc.

„Mohu potvrdit, že na místo dorazil lékař z nedalekých Strakonic, a to přibližně pět minut od telefonátu, který jsme přijali,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí jihočeské záchranky Petra Kafková. Podle zdroje z okolí tábora dorazila sanitka na místo neštěstí o dalších pět minut později. „Sanitka skutečně dorazila na místo zásahu po deseti minutách od přijetí telefonátu,“ potvrdila informaci Kafková. Podle ní se navíc jednalo o místní záchranku přímo z Volyně.

Mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura ani v pondělí neposkytl žádné nové informace. „V tuto chvíli probíhá vyšetřování. Vzhledem k věku zemřelého vám nemohu sdělit žádné další informace.“

Obsah videí nesouvisí s videohrami

Provozovatel tábora zajistil pro účastníky tábora pomoc psychologa. „Všem rodičům účastníků šestého turnusu jsme poslali kontakt na policejního psychologa, který byl i na místě neštěstí,“ řekla zaměstnankyně ZR GAMES Helena Volfová

Společnost ZR GAMES provozuje tábory se zaměřením na tvorbu videí - Videocampy nebo hraní počítačových her - Playcampy. Náplní tábora jsou ovšem i jiné aktivity jako celodenní výlet nebo stezka odvahy.

Účastníci Videocampů se zaměřují na natáčení videí a jejich další postprodukci. „Obsah videí nemá nic společného s hraním počítačových her. Našimi tématy jsou groteska, pohádka nebo lovestory,“ sdělil na dotaz serveru Lidovky.cz hlavní vedoucí tábora Jan Fiala.

Rodiče účastníků tábora na sociálních sítích vyjadřují podporu vedoucím a většina z nich hodnotí pobyt svých dětí kladně. A prý je na tábor pošlou příští rok zas.

Československá YouTube scéna vyslovila podporu táboru a vydala prohlášení, které poskytla serveru Lidovky.cz: „Věříme, že videa na YouTube nepodporují násilí a určitě též nesouvisí s tragédií, která se stala na dětském táboře ve Volyni.“ Turnus, na kterém k nehodě došlo, skončil v sobotu, jak bylo i původně plánováno.

Jakub Kopřiva

Autor

Jakub Kopřivajakub.kopriva@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Tak v takovéhle skupince už do obchodního domu nemůžete. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Tak v takovéhle skupince už do obchodního domu nemůžete. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Tak v takovéhle skupince už do obchodního domu nemůžete. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...