Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žena exnáměstka dala výpověď a odešla s externí smlouvou za 800 tisíc

Bývalý ředitel odboru Rozvoj ICT ministerstva financí a také exnáměstek... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý ředitel odboru Rozvoj ICT ministerstva financí a také exnáměstek... | foto: MAFRA - Michal Sváček

PRAHA Existují minimálně tři důvody, proč externí spolupráce rezortu financí s Valerií Bulířovou budí pochybnosti. Smlouvu za více než 800 tisíc získala bezprostředně poté, co na ministerstvu skončila. Loterijní byznys, se kterým měla pomáhat, měl v rezortu na starosti její manžel. A navíc kontroloři z NKÚ upozornili, že není jasné, pro jaké zvláštní předpoklady byla vybrána právě ona.

Na podezřelou externí smlouvu narazil Nejvyšší kontrolní úřad při prověřování správy příjmů z loterií a jiných podobných her. Nezaznělo však, kdo konkrétně ze smlouvy profitoval. To se podařilo rozklíčovat serveru Lidovky.cz pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím.

Psal se rok 2010. Valerie Bulířová pracovala na ministerstvu financí jako referentka, zatímco její manžel zastával funkci ředitele odboru Rozvoje informačních a komunikačních technologií. 

Koncem července však Bulířová na ministerstvu skončila. „Pracovní poměr byl rozvázán dohodou na návrh zaměstnankyně,“ upřesnil mluvčí rezortu Radek Ležatka. A krátce na to podepsala s ministerstvem smlouvu na tříletou externí spolupráci. „V letech 2010–2012 vynaložilo ministerstvo financí 823 711 korun za metodickou a analytickou podporu ve vztahu k činnostem dle zákona o loteriích,“ uvedli kontroloři.

Nejvyšší kontrolní úřad kritizoval, že resort uzavírá smlouvu s někým, kdo odešel. „Ministerstvo financí je garantem pro tvorbu a implementaci zákona o loteriích a disponuje dostatečně odborně způsobilými zaměstnanci,“ vytkl úřad financím, že si zbytečně najalo externistku.

Nejasná kvalifikace

V případě Bulířové ale kontroloři zpochybnili i to, proč si rezort vybral právě ji. „Zvláštní kvalifikační předpoklady dodavatele pro výkon činností uvedených ve smlouvě ve vztahu k činnostem podle zákona o loteriích nebyly prokázány,“ uvedli kontroloři do protokolu. Podle nich se coby externistka měla podílet na návrhu loterijního zákona, měla na starosti zpracování analýz a také IT podporu informačního loterijního systému.

Na českobrodské kandidátce sdružení Volba pro město se Bulířová prezentovala jako informatička. Informatiků má přitom rezort celý odbor, ostatně šéfuje mu její manžel. Bulířová pod ním také několik let pracovala. Až poslední rok působila v odboru, který má na starosti dohled nad hazardem.

Server Lidovky.cz se Bulířové chtěl na její kvalifikaci, kvůli které si ji vybrali, zeptat. V rezortu už však není k zastižení a její manžel odmítl rozhovor zprostředkovat. „Bohužel nemohl,“ reagoval stručně na žádost, zda by mohl poskytnout manželky telefonní číslo nebo alespoň e-mailovou adresu, a telefonát ukončil.

Nemám co říct

I role Bulíře je přitom důležitá. Coby ředitel pro informační technologie to byl totiž on, kdo uzavíral smlouvy týkající se loterijního informačního systému. Všiml si toho i Nejvyšší kontrolní úřad: „U dodavatele byla zjištěna shoda jmen s osobou, která za ministerstvo uzavírala smlouvy o dílo na Informační systém pro Státní dozor nad loteriemi a sázkami.“ Zda to byl on, kdo za rezort podepsal externí smlouvu s Bulířovou, není jasné. Ministerstvo během 24 hodin odpověď nezaslalo a Bulíř se odmítl o smlouvě bavit. „K tomu vám nemám co říct, obraťte se na ministerstvo financí,“ zněl jeho jediný komentář. 

Na ministerstvo Bulíř nastoupil v roce 2005. Jeho jméno ale vešlo více ve známost až před rokem na podzim, kdy ho tehdejší ministr úřednické vlády Jan Fischer jmenoval náměstkem sekce Hospodaření s majetkem státu a informatiky. ČSSD tak získala do vedení rezortu svého člověka. Bulíř byl totiž tehdy ještě členem českobrodské buňky sociální demokracie, stejně jako jeho žena.

Ve funkci náměstka však vydržel jen pět měsíců. S příchodem nového ministra Andreje Babiše (ANO) ho nahradil Ondřej Závodský a Bulíř se vrátil zpět na místo ředitele. I za tak krátkou dobu se ale loni stihl zapsat mezi nejlépe placené ministerské náměstky. Jak už dříve psaly Lidovky.cz, jeho průměrná měsíční odměna k platu činila přes 66 tisíc korun. (VÍCE ZDE) Letos v létě však v rezortu skončil poté, co byl odvolán z funkce ředitele. 

PSALI JSME:

Na podezřelou externí smlouvu narazil Nejvyšší kontrolní úřad při prověřování správy příjmů z loterií a jiných podobných her. Kontroloři poukázali na čtyři smlouvy za čtyři miliony korun, u nichž konstatovali, že ministerstvo financí „neplnilo určené úkoly nejhospodárnějším způsobem“ a porušilo tak zákon.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...