Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Ženská tvář Applu přišla z Avonu

Česko

PROFIL TÝDNE

Výkonná ředitelka společnosti Avon Andrea Jungová (51) se stala jedním z předsedů představenstva počítačové firmy Apple. Podle analytiků to má umlčet kritiky přílišného vlivu zakladatele firmy Steva Jobse.

PRAHA Na čtvrteční valné hromadě Applu byla Jungová, která je jedinou ženou v sedmičlenném představenstvu Applu, oficiálně jmenována do funkce spolupředsedkyně představenstva.

Novou funkci zdědila po bývalém vysokém manažerovi Applu a jednom z nejdéle sloužících členů představenstva Billu Campbellovi, který je rovněž mentorem současného šéfa společnosti Steva Jobse. Campbell, který zůstává v představenstvu, byl spolupředsedou od roku 2005.

Apple odmítl sdělit důvody, proč se Campbell vzdal své role. „Jungová je silná generální ředitelka a obchodnice a její náhled a zkušenosti byly obrovským přínosem pro představenstvo Applu,“ řekl mluvčí kalifornské společnosti Steve Dowling.

Zároveň odmítl komentovat, proč změnu Apple neohlásil v tiskové zprávě, ale pouze v krátké zmínce na straně osm dokumentu, který v prosinci obdrželi akcionáři spolu s pozvánkou na valnou hromadu.

Volba Jungové následovala po stížnostech odborníků na firemní řízení, podle kterých měl Jobs v představenstvu příliš velkou moc. To mohlo být podle Jeffreyho Sonnenfelda, děkana School of Management na Yale University, důvodem, proč bylo loni, když Jobs podstoupil transplantaci jater, zveřejněno tak málo informací o jeho zdraví. Myslí si, že volba Jungové dává představenstvu nezávislejší hlas.

„Je to opravdu dobrý tah a já jim tleskám. Nevím, jestli to ukazuje jejich kajícnost, ale pohybují se vpřed,“ řekl Sonnenfeld.

Za krok vpřed označil volbu Jungové i Charles Elson, ředitel Centra Johna L. Weinberga pro podnikové řízení na univerzitě v Delaware. „Pokud nahradíte člověka uvnitř (Campbella) někým, kdo přichází zvenčí, je to vždy pozitivní,“ myslí si Elson.

Novou roli Jungové v představenstvu však nevítají pouze odborníci, ale i sami akcionáři. „Je to změna,“ řekl agentuře Bloomberg Michael Obuchowski, ředitel investic v newyorské společnosti First Asset Management, která spravuje svým klientům portfolio v hodnotě 3,6 miliardy dolarů včetně akcií Applu. „Rád vidím ředitele, obzvláště ty vedoucí nebo ty, kteří předsedají různým výborům, jako maximálně nezávislé. Obzvláště pokud je výkonný ředitel silná osobnost a má důrazný styl řízení,“ dodal Obuchowski. Právě důrazný styl řízení a přílišný vliv na představenstvo je to, co bývá současnému výkonnému řediteli Stevu Jobsovi často vytýkáno. Jobs, který ve středu oslavil 55. narozeniny, firmu s vykousnutým jablkem v logu v roce 1976 spoluzakládal se svým známým Stevem Wozniakem. V roce 1983 však byl z Applu vyhozen především kvůli neúspěchu počítače Macintosh. Když se před téměř 13 lety vrátil do firmy, jednou z jeho prvních akcí bylo, že nahradil všechny ředitele s výjimkou dvou.

Jeho výběr zahrnoval Campbella, bývalého obchodního ředitele Applu a bývalého finančního ředitele IBM Jerryho Yorka. Představenstvo doplnil v roce 1999 o výkonného ředitele společnosti J. Crew Group Inc. Millarda „Mickeyho“ Drexlera. V roce 2000 se stal členem předseda Genentech Inc. Art Levinson, v roce 2003 bývalý viceprezident USA Al Gore a v roce 2006 výkonný ředitel společnosti Google Eric Schmidt.

Představenstvo stálo za Jobsem i v roce 2006, kdy americká Komise pro burzu a cenné papíry (SEC) vyšetřovala šéfa Applu v souvislosti s možným antedatováním opčních programů. Speciální výbor představenstva, který vedl Gore, ho zbavil všech pochybení.

Stejně představenstvo Jobse podrželo, když loni v lednu přiznal, že hormonální nerovnováha ovlivňuje jeho zdravotní stav, a že bude i nadále generálním ředitelem a zároveň hledá poměrně jednoduchou a přímočarou léčbu. O devět dní později však Jobs odešel na pět a půl měsíce dlouhou zdravotní dovolenou, během které podstoupil transplantaci jater.

S diplomem z Princetonu prodávala v obchoďáku Jungová, která se stala řadovou členkou představenstva 7. ledna 2008, může Apple obohatit o své více než dvacetileté zkušenosti s přímým prodejem a merchandisingem.

Narodila se v roce 1959 v kanadském Torontu čínským přistěhovalcům. Její matka, která se narodila v Šanghaji, je chemickou inženýrkou. Později se ale stala koncertní klavíristkou. Její otec, který pochází z Hong Kongu, je partnerem v architektonické firmě a vyučoval na Massachusetts Institute of Technology. Není proto překvapení, že se Andree Jungové dostalo prvotřídní výchovy a vzdělání. Učila se hrát na klavír, chodila na lekce mandarínské čínštiny, kterou plynně ovládá.

Když začala během studia na univerzitě v Princetonu, kde získala červený diplom z anglické literatury, flirtovat s prací v obchodním domě, její rodiče se jí posmívali. S jejím rozhodnutím nastoupit po absolutoriu na plný úvazek do řetězce luxusních amerických obchodních domů Bloomingdale's, však rozhodně nesouhlasili. Trpce si stěžovali, že jejich malá holčička všechno, co do ní investovali, zahodila, když se sama snížila do stejné třídy jako pouliční prodavači a prodejci ojetých vozů.

Jungová si však navzdory názoru rodičů prosadila svou a začala stoupat na kariérním žebříčku.

Předtím než v roce 1994 nastoupila u největšího podomního prodejce na světě Avon, působila jako výkonná viceprezidentka ve společnosti Neiman Marcus, kde měla na starosti doplňky, dámské spodní prádlo, kosmetiku a dětské oblečení. Později se stala senior viceprezidentkou a generální manažerkou merchandisingu ve společnosti I. Magnin.

V Avonu začínala jako prezidentka skupiny marketingu výrobků. V roce 1996 se stala prezidentkou celosvětového marketingu a o rok později se stala výkonnou viceprezidentkou/prezidentkou celosvětového marketingu a nového podnikání. Její povinnosti se v té době soustředily především na oblasti výzkumu trhu, joint venture a strategické plánování.

Jedna ze sta nejmocnějších žen světa Vroce 1999 se stala výkonnou ředitelkou Avonu a tržby firmy se pod jejím vedením téměř zdvojnásobily na 10,4 miliardy dolarů. V roce 2004 ji také proto magazín Forbes zařadil do seznamu 100 nejmocnějších žen na světě.

„Je vynikající vůdkyní a téměř ikonou ve své schopnosti spojit se s obchodními zástupci, kteří tvoří srdce, duši a páteř Avonu,“ říká Paula Sternová, bývalá předsedkyně americké Komise pro mezinárodní obchod, která byla členkou představenstva Avonu od roku 1997. „Je mimořádně půvabná. Je velmi empatická a dobrá posluchačka,“ dodává Sternová.

Jungová není jedinou členkou představenstva Applu se zkušenostmi z maloobchodu. Jobs požádal Drexlera, bývalého generálního ředitele společnosti Gap Inc., o poradenství v otázce maloobchodních prodejen Apple, které byly otevřeny v roce 2001. York je bývalým výkonným ředitelem počítačových produktů maloobchodního prodejce Micro Warehouse Inc.

To co dělá Jungovou unikátní, je však, podle spisovatele Rama Charana, který ji připravoval na funkci výkonné ředitelky, její ochota objevit znovu sama sebe tak, jak se časy mění. „Souvisí to se schopností vycítit, co přijde v budoucnu, a být schopni vidět věci z dlouhodobého hlediska a pak přeložit do skutečné akce,“ myslí si Charan. „Když s ní sedíte déle než deset minut, hodně se od vás naučí prostřednictvím otázek a své zvědavosti. To je důvod, proč je inovátorka,“ dodává.

Autor:

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...