Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

„Ženy v politice pomohou řešit finanční krizi“

Česko

V žebříčku rovnosti pohlaví, který každoročně zpracovává Světové ekonomické fórum (WEF) klesla Česká republika na 69. místo ve světě.

ŽENEVA/PRAHA Ekonomické postavení, přístup ke vzdělávání, zastoupení v politice a zdravotní statistiky. To byla hlavní kritéria, podle kterých WEF hodnotilo rozdíly mezi postavením žen a mužů v jednotlivých zemích světa. Na základě výsledků byl sestaven žebříček států podle toho, jak blízko v nich mají ženy k rovnosti s muži.

Jako jeden z největších problémů současnosti vidí autoři studie nedostatečné zastoupení žen na vysokých kariérních pozicích. Pouze 16 procent ze všech lidí zaměstnaných ve světové politice tvoří ženy. „Větší zastoupení žen na vedoucích pozicích ve vládních a finančních institucích je důležité nejen pro nalezení východiska ze současné ekonomické krize, ale také k odvrácení podobných krizí v budoucnosti,“ citovala televizní stanice BBC Klause Schwaba, zakladatele WEF. S tím souhlasí i jedna z autorek studie Saadia Zahidiová, podle které by měli vedoucí představitelé všech států brát rovnost mezi ženami a muži jako jednu z nejdůležitějších věcí pro vývoj světa po finanční krizi.

Největší skok udělala Francie Naprostá rovnost pohlaví zatím není v žádné zemi na světě. První místo v žebříčku obsadilo Norsko, kde mají ženy 82procentní přístup ke zdrojům a příležitostem, kterých běžně využívají ve společnosti muži. Následují další skandinávské země – Finsko a Švédsko, které spadlo na třetí místo z loňské vítězné pozice. Čtvrté a páté místo obsadily Island a Nový Zéland. Čína, která obecně sklízí kritiku za špatné pracovní podmínky, znečištění životního prostředí a produkci nebezpečných výrobků si v genderové rovnosti polepšila o 16 míst, a je na 57. příčce. Podle autorů studie je zrovnoprávnění žen s muži možné, a dokonce ho lze dosáhnout v poměrně krátkém čase. Důkazem je například Francie, která se od loňska posunula z 51. na 15. pozici. Zlepšily se i Spojené státy americké, které jsou nyní na 27. místě.

Oproti tomu se Česká republika propadla o pět míst a Slovensko o deset. Jak uvedla agentura ČTK, Slovensko má v porovnání s Českem o něco více žen v parlamentu a v ministerských funkcích. Česko je zase lepší v kategorii stejné mzdy za stejnou práci.

Nejhůře v rovnosti žen a mužů jsou na tom Jemen, Čad a Saudská Arábie. Obecně lze říci, že státy, které se umístily na vyšších příčkách, patří k těm rozvinutým. Výjimku tvoří rozvojové státy jako Filipíny, Srí Lanka, Mozambik a Lesotho, které se dostaly do první dvacítky.

Pořadí rovnosti

pohlaví podle WEF

1. Norsko (loni 2.)

2. Finsko (loni 3.)

3. Švédsko (loni 1.)

4. Island (loni 4.)

5. Nový Zéland (loni 5.)

...

13. Velká Británie (loni 11.)

15. Francie (loni 51.)

....

25. Kuba

27. Spojené státy americké

...

57. Čína

...

64. Slovensko (loni 54.)

69. Česká republika (loni 64.)

...

123. Turecko

...

127. Pákistán

128. Saúdská Arábie (loni 114.)

129. Čad

130. Jemen

Hodnoceno bylo celkem 130 zemí,

které tvoří přes 90 % světové

populace.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!