Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Zeštíhlování ČSA? Až po prodeji

Česko

Dozorčí rada společnosti rozhodla, že prodej majetku je možný, ale až po dokončení privatizačního procesu.

PRAHA Opatření směřující k zeštíhlení Českých aerolinií (ČSA) jsou nezbytná. Do ukončení stávajícího privatizačního procesu ale nesmí být realizovány žádné kroky, které by byly nevratné. S takovým závěrem včera skončilo dlouho očekávané jednání dozorčí rady ČSA. Vůbec poprvé se ho účastnili i ministr financí Eduard Janota a ministr dopravy Gustáv Slamečka.

Dozorčí rada Českých aerolinií tak včera schválila krizový akční plán sestavený managementem prezidenta ČSA Radomíra Lašáka, který počítá v zájmu ozdravení firmy s hromadným propouštěním více než osmi set zaměstnanců a také s prodejem dalšího majetku aerolinek včetně pěti letadel. Vedení společnosti tím reaguje na provozní ztrátu, která v pololetí dosáhla 1,8 miliardy korun.

„Shodli jsme se, že vedení ČSA nemůže vyčkávat na vývoj situace a musí připravovat opatření, která mohou vrátit společnost do zisku,“ prohlásil Janota. „Avšak s tou podmínkou, že veškeré prodeje majetku a další nevratné kroky je možné realizovat až po ukončení privatizačního procesu.“ dodal.

Po odstoupení francouzsko-nizozemské společnosti Air FranceKLM zůstal ve hře jediný zájemce - konsorcium Unimex Group a Travel Service. To má do 30. září předložit ministerstvu financí závaznou cenovou nabídku a vláda má do 10. října rozhodnout, zdali aerolinky za daných podmínek prodá či nikoliv. „Již nyní ale musíme pracovat na variantách pro případ, že by vláda byla nucena nabídku Unimexu odmítnout,“ zdůraznil Janota. Vedení ČSA má podle Janoty v mezidobí „otestovat, jaký by byl na trhu o nabízená aktiva zájem“. Zeštíhlovací kúra bude pokračovat Včerejšímu jednání dozorčí rady ČSA předcházely nebývalé tlaky. Odborová organizace pilotů CZALPA obvinila management, že plánovaným rozprodejem fakticky likviduje firmu. Zástupci KDU-ČSL pak vyzvali dozorčí radu, aby odmítla schválit zeštíhlovací opatření předkládaná Lašákovým managementem.

„Protitlak“ ve prospěch urychleného zeštíhlování firmy naopak představuje 1,8miliardová ztráta ČSA za první pololetí roku, kterou vedení aerolinek hodlá oficiálně zveřejnit zítra. Do konce roku by chtělo současné vedení firmy udržet ztrátu do dvou miliard. Aby toho dosáhlo, plánuje i další „zeštíhlovací kúru“ - například rušení některých neziskových linek či prodej sítě duty free obchodů, údržby letadel či výcvikového střediska pilotů. Vyplývá to z interních dokumentů společnosti, o kterých v pondělí informovala MF Dnes. Pravdivost informací včera Janota potvrdil.

V čele ČSA zůstává Lašák I přes sílící kritiku Lašákova akčního plánu je další rozprodej majetku v podstatě jediným řešením, jak udržet ČSA při životě. V rozhovoru pro LN Lašák minulý týden uvedl, že pololetní tržby aerolinek poklesly v důsledku 8,5procentního úbytku pasažérů o zhruba čtrnáct procent. Další pokles výnosů přitom lze čekat i v blízké budoucnosti. Vedení ČSA totiž očekává, že úbytek cestujících bude pokračovat i v letních měsících, i když prý jen zhruba o dvě až tři procenta,

Janota včera na jednání dozorčí rady upozornil, že jakákoliv státní pomoc aerolinkám je v podstatě vyloučena. To potvrdil i LN: „Poskytnutí jakéhokoliv překlenovacího úvěru ze státního rozpočtu je nemyslitelné. Ingerenci státu neumožňují ani pravidla Evropské unie,“ zdůraznil Janota.

Klíčovým zdrojem provozního financování je pro ČSA v současnosti 2,5miliardový úvěr od polostátní společnosti Osinek. Janota včera odmítl sdělit, jestli budou ČSA muset tento úvěr splácet, nebo zdali tyto peníze posílí finanční zdroje firmy prostřednictvím kapitalizace pohledávky. „O tom je nyní předčasné hovořit,“ řekl Janota.

***

Vedení ČSA nemůže vyčkávat na vývoj situace a musí připravovat opatření, která mohou vrátit společnost do zisku.

Autor: