Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Židé souhlasí se stavbou u hrobů ve Slavkově

Česko

SLAVKOV U BRNA Znovu obřadně pohřbít ostatky z otevřených hrobů, starý židovský hřbitov ve Slavkově u Brna zakrýt betonovým sarkofágem a pokračovat ve stavbě obchodního domu. Takové řešení vyjednávají zástupci Židů se společností SPAR, která výstavbu v areálu bývalého cukrovaru plánuje.

„Investor záměr zvažuje. Více bychom měli vědět do týdne,“ uvedl vrchní zemský rabín Karol Sidon, který slavkovský hřbitov v pondělí navštívil spolu se zástupci mezinárodní rabínské organizace Atra Kadiša. Jednoznačně se shodli na tom, že se jedná o židovské hroby. Judaismus přitom jejich otvírání i případnou manipulaci s ostatky zapovídá.

Projekt výstavby obchodního domu na místě nálezu se nicméně podle Sidona zkomplikovat nemusí. Stačí jen vrátit ostatky do země, místo upravit a uzavřít sarkofágem z betonu, tak aby zůstalo neporušené. Na povrchu by měla být umístěna pietní deska věnovaná pohřbeným. „Město je připraveno upravit prostory sousedící s obchodním centrem, pod nímž jsou také pohřbeni Židé, a dát mu pietní podobu,“ sdělil slavkovský starosta Ivan Charvát.

Původně se hovořilo o tom, že na místě bylo objeveno šest hrobů. „Z chodníku je vidět šest odkrytých pozůstatků, z nichž minimálně dva jsou dětské. Pozůstatky jsou nehluboko pod úrovní podlahy někdejší jídelny cukrovaru,“ napsal minulý týden o areálu, kterému se říká U židovských hrobů, zpravodajský portál veslavkove.cz. Podle Sidona se však na místě ukázalo, že hrobů bylo otevřeno více, přesný počet ale neupřesnil. Už před zahájením výkopových prací Židé upozorňovali na to, že se pod staveništěm nachází starý hřbitov. Hmatatelné důkazy jim ale podle Charváta scházely – a našly se až při výkopových pracích.

S podobným problémem jako nyní ve Slavkově u Brna se v minulosti museli potýkat investoři v Plzni, Praze či Bratislavě, kteří rovněž chtěli stavět na bývalých židovských hřbitovech.

Například při výstavbě parkovacího domu v Plzni nalezli archeologové na určeném pozemku osm hrobových jam, které stavebníci na popud židovských organizací překlenuli, zakryli geotextilií a materiálem a teprve poté využili k výstavbě.

Autor: