Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Židovské muzeum kritizuje Maláčovou za srovnání covidu a války. Byl to špatný příklad, omluvila se ministryně

Česko

  12:24aktualizováno  14:49
Praha - Ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát se ohradil proti výroku ministryně práce Jany Maláčové se srovnáním doby pandemie koronaviru s druhou světovou válkou. Ministryně v neděli uvedla, že ani druhá světová válka nezastavila fakt, že děti chodily do škol. Pavlát připomněl, že židovským dětem bylo za války znemožněno studovat ve všech školách. Po okupaci byly židovské děti vyloučeny z německých škol, později z českých a nakonec i z těch zřizovaných židovskými obcemi.

„I v kontextu znemožněné školní výuky, o němž paní ministryně hovořila, tedy její srovnání současné situace během pandemie se situací za druhé světové války neodpovídá skutečnosti. Neznalost může být v daném případě sotva omluvou. Vůči obětem šoa i přeživším je včerejší vyjádření ministryně Maláčové krajně necitlivé,“ uvedl v pondělí Pavlát v tiskové zprávě.

Ani druhá světová válka nezpůsobila to, co covid, řekla Maláčová. Skopeček vyzval ministryni k omluvě

„Celá země stojí. Ani druhá světová válka nezpůsobila to, co covid. Žádná jiná situace nám nezastavila fakt, že děti chodily do škol,“ uvedla Maláčová v televizní debatě. Poté dodala, že rozhodně nechtěla zlehčovat utrpení za druhé světové války a její oběti. Jen tím podle svých slov poukázala na to, že ani válka nevedla jako nyní k tak dlouhému uzavření škol pro většinu žáků a studentů.

V pondělí se nakonec Maláčová za své přirovnání omluvila. Novinářům řekla, že výrok byl neadekvátní a omlouvá se, pokud se někoho dotkl. Vyjádření vzbudilo kritiku politiků či novinářů, kteří jí vyčítali neúctu k obětem války a utrpení milionů dalších.

Maláčová řekla, že měla na mysli to, že děti už rok nemohou chodit do škol. „Byl to ale špatný příklad, naprosto neadekvátní. Rozhodně jsem nechtěla snižovat lidské utrpení. Vůbec jsem se nechtěla nikoho dotknout a pokud se to někoho dotklo, tak se omlouvám,“ řekla místopředsedkyně ČSSD.

Na základě rozhodnutí vlády jsou otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy škol základních. Zbytek studentů byl naposled ve škole loni 18. prosince. Po vánočních prázdninách už nastoupil na distanční výuku.

Vyjádření Maláčové vzbudilo kritiku politiků či novinářů na sociálních sítích, kteří ji vyčítali neúctu k obětem války a utrpení milionů dalších.

Maturanti by se mohli vrátit do škol od března, zavedlo by se pravidelné testování

„Sluší se připomenout, že pro některé děti byly školy za druhé světové války zcela uzavřeny - ty židovské. Po okupaci českých zemí bylo Židům znemožněno studovat v německých školách a v českých školách byl jejich počet omezen čtyřprocentní kvótou,“ uvedl dnes ředitel Židovského muzea v Praze.

V srpnu 1940 pak byli židovští žáci vyloučeni ze všech škol s českým vyučovacím jazykem a od školního roku 1940/1941 mohli navštěvovat jen školy zřizované židovskými obcemi. I ty však byly v červenci 1942 uzavřeny, čímž bylo Židům znemožněno veškeré legální vzdělávání.

Autor: