Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Žiji s metadonem. Ale bez drog

Česko

Život s tvrdými drogami se může zdát závislým bezproblémový – tedy alespoň na nějaký čas. Třeba do doby, než je rodina vyhodí na ulici a oni nemají peníze na další dávku. Těm, kteří mají vůli s drogami přestat, se nabízí levná a přátelská varianta: metadonová substituční terapie.

Pět let na pervitinu a opiátech, tedy drogách typu heroin či braun, na něž si organismus velmi rychle navykne, a pak tři a půl roku na substituční léčbě metadonem. Devětadvacetiletá Lucie je dneska čtyři roky „čistá“, dálkově si dodělává střední školu, ze které ji kvůli drogám vyhodili, a stará se o své malé dítě. Její hlavní starostí teď je, aby potomek nebyl kvůli její minulosti a těhotenství, které strávila na metadonu, ve škole nesoustředěný.

Na drogové období, které Lucie zahájila v sedmnácti letech poté, co se seznámila s partou, kde drogy „jely“, dnes vzpomíná jako na něco, co je už dávno pryč a co už by teoreticky nemělo mít šanci na návrat. „Vlastně ani nevím, z jakého konkrétního důvodu jsem drogy začala brát. S rodiči mám bezproblémový vztah, chodila jsem do školy, nic mě netrápilo. Prostě jsem se jen chytla špatné skupiny lidí,“ konstatuje. Začala s nimi chodit na večírky, kde se seznámila s pervitinem. „Pomáhal mi tancovat a bavit se až do rána,“ vzpomíná. Opiáty jí pak kamarádi téměř vnutili. Prý se nemohli dívat na to, jak je „rozlítaná a nesoustředěná“.

Pocity, které jí drogy přinášely, ale přesněji popsat nedovede – a vlastně ani nechce. Žije současností, a co se minulosti týče, je paradoxně vděčná jen svým drogovým kamarádům, kteří jí řekli o možnosti zbavit se fyzicky, psychicky i finančně náročné závislosti na tvrdých a nebezpečných drogách. „Pro léčení jsem se rozhodla, protože už mě nebavil život na ulici, věčný vyhazov od matky a shánění dalších a dalších dávek heroinu,“ vzpomíná. Místem, kde drogám před sedmi lety dala vale, je oddělení pro léčbu a závislost při Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

Na deci metadonu k Apolináři

Pro dávku metadonu dnes do domku v Apolinářské ulici jednou denně až týdně dochází dalších 70 lidí, kterým život komplikuje závislost na tvrdých drogách a kteří se jí chtějí zbavit. Metadon v jejich těle navodí stav trochu podobný tomu po požití drogy, ovšem nijak nezmění stav jejich mysli ani organismu natolik, aby nebyli schopni normálně fungovat. „Jde v podstatě o náhradu nelegálního opiátu látkou legální a méně rizikovou. Má jiné vlastnosti a člověk pod jejím vlivem dokáže žít podobný život jako lidé bez závislosti,“ říká o metadonu vedoucí metadonového centra MUDr. Jan Bečka s tím, že substituční léčba metadonem by v optimálním případě měla vyúsťovat v přestup do jiného, čistě abstinenčního programu.

Původně analgetikum dnes léčí závislost

Metadon je látka, kterou jako válečné analgetikum začali používat v roce 1942 Němci. Jako „lék“, který pomáhá narkomanům zbavit se závislosti, s ním začali pracovat v roce 1961 v New Yorku. U nás se objevil po revoluci. „Ještě v roce 1998 jsme ovšem museli žádat náměstka ministra zdravotnictví, abychom mohli do léčebného programu přijmout další lidi nad limit 20 pacientů,“ říká s úsměvem lékař. Dnes může svou dávku metadonu dostat každý nad 16 let, kdo je schopen doložit, že v závislosti jede alespoň dva roky a necítí se na to, aby začal abstinovat se vším všudy – tedy i bez metadonu. Přestat s drogami díky metadonu dnes napomáhá Čechům deset zařízení v osmi městech. Tomu odpovídá i úspěšnost léčby. Podle Jana Bečky do roka odejde zhruba polovina klientů, setkáme se ale i s vyšším číslem. Například v Ústeckém kraji bylo v roce 2006 z léčebného programu vyloučeno více než 80 % ze zhruba 120 klientů. Lékař se domnívá, že viníkem může být tamní sociální klima. „Romové v tomto ohledu mívají o něco větší potíže s dodržováním disciplíny,“ konstatuje. Ta je při registraci do metadonového programu klíčová. Klienti totiž podepisují smlouvy, kde se zavazují k tomu, že nebudou pít, brát jiné drogy, pro metadon budou docházet pravidelně a případné násilné chování se stane minulostí.

Léčí se hlavně dvacátníci

Metadonová léčba může být pro někoho zastávka na pár týdnů, pro jiného cesta na celý život. „Zejména starší lidé, kteří prožili na závislosti třeba dvacet let, si nevěří, a proto chtějí na metadonu dožít. Jiní zase metadon užívají několik týdnů a zjistí, že jim nevyhovuje, tak přejdou na jinou léčbu. Někdo, třeba jako Lucie, jej užívá několik let, aby jej úplně opustil a začal žít bez závislosti,“ vypočítává lékař. Pro ty, kteří se rozhodnou pro kalíšky s ředěnou zázračnou tekutinou (jedna dávka stojí asi 10 korun, klienti ji však neplatí) už dál nechodit a zkusit to bez nich, lékaři naplánují postupné snižování dávky. Při zmínce o minimalizování metadonu se Lucie zasměje. Vzpomene si totiž, jak měla při abstinenci od metadonu paradoxně horší pocity než při abstinenci od heroinu. „Jenomže porodila jsem a nechtěla a ani nemohla kojit s metadonem v těle,“ vypráví. „Takže jsem s ním přestala ze dne na den, což byl pro tělo docela šok,“ dodává. Metadon ovšem není jediná substituční látka. Na českém trhu je k dispozici také látka buprenorfin obsažená v přípravku Subutex. „Ten je však slabší než metadon a na rozdíl od metadonu jej může předepisovat každý lékař,“ upřesňuje Jan Bečka. Také proto nejsou údaje o pacientech, kteří se v České republice léčí pomocí substituční terapie, úplné. Registr substituční léčby, který funguje od roku 2000, totiž schraňuje hlavně informace o léčbě metadonem. „Do konce roku 2006 zaznamenal registr 3607 přijatých klientů. V roce 2006 substituční terapii absolvovalo 949 osob,“ uvádí Jana Brožová z Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Nejčastějšími klienty jsou při tom mladí lidé ve věku 25 až 29 let, těch se loni k léčbě přihlásilo 383. Bečka to přičítá boomu opiátů, který nastal v první půlce 90. let. „Tihle lidé byli tehdy v pubertě. Odpovídalo by tedy, že se nyní začínají léčit.“

***

Kam za substituční léčbou

*VFN Praha (42,6 %)

*FN Olomouc (47,8 %)

*FN Hradec Králové (37,5 %)

* Občanské sdružení Sananim (léčba subutexem, 20 %)

* Masarykova nemocnice Ústí nad Labem (81,6 %)

*FN Ostrava Poruba (51,1 %)

* Drop In Praha (82,2 %)

* Ordinace AT Mělník (20,8 %)

* Substituční centrum České Budějovice (69 %)

* Protitoxikační středisko Karlovy Vary (20 %)

Procento v závorce znamená počet lidí, kteří nedokončili léčbu kvůli opakovanému porušení terapeutické smlouvy – tedy např. kvůli pití alkoholu, užívání drog, nedocházení pro metadon či pro násilné chování.

O autorovi| Hana Slívová, redaktorka LN

Autor: