Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Získat výuční list bude snazší

Česko

Chystají se změny kolem odborného vzdělávání. Mladí lidé o něj totiž nestojí

PRAHA Vlastníte výuční list, ale ve svém oboru nemůžete najít dobré místo? Ministerstvo školství pro vás chystá změnu. Ve zkrácené lhůtě jednoho nebo dvou let si totiž budete moci udělat další „výučák“.

„Zvýší to uplatnitelnost lidí na trhu práce,“ vysvětluje náměstek ministra školství Jindřich Kitzberger. Výše popsaná novinka je součástí novely školského zákona, kterou tento týden představil ministr školství Ondřej Liška (SZ). Pokud vše půjde hladce, bude novela platit už od 1. září.

Ministerstvo školství je velmi nervózní z toho, kam se české učňovské školství ubírá. Zájem o řemesla mezi mladými lidmi totiž klesá a demografický vývoj nabízí do příštích let spíše nepříznivé výhledy. Výuční list nyní každoročně získá kolem deseti tisíc mladých lidí. Pokud se nic nezmění, v roce 2015 absolvuje tento stupeň vzdělání pouze 30 procent z tohoto počtu.

Kromě zrychlené lhůty pro zisk dalšího výučního listu Liškovo ministerstvo plánuje i další změny. Chystá se například velké uvolnění pro střední školy, které poskytují nástavbové studium. „V současné době je to tak, že nástavbu může zřídit pouze škola, která má zároveň čtyřletý maturitní obor v příbuzném oboru. My chceme prosadit odtržení této povinné vazby,“ řekl náměstek Kitzberger.

V budoucnu by tak nástavbová studia mohla zřídit jakákoliv střední škola. Lidem, kteří si chtějí dodělat maturitu, by se tak otevřelo více možností.

Problémy kolem učňovského školství řešili i zákonodárci včera během sněmovních interpelací. Podle poslankyně ČSSD Ladislavy Zelenkové hrozí nedostatek kvalifikovaných řemeslníků.

Šéf školského výboru Walter Bartoš (ODS) vidí jako jednu z příčin to, že systém připravuje učně pouze na jednu profesi. „Ten systém je potřeba zaměřit tak, aby studenti byli připravováni na vějíř příbuzných oborů, aby během dvou tří měsíců byli schopni se přizpůsobit jiné práci,“ uvedl poslanec.

Autor: