Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud seškrtal Žít Brno hlasy. Hnutí přesto žádný mandát neztratí

Lídři stran - Petr Vokřál - ANO, Klára Liptáková - KDU-ČSL, Jana Drápalová -... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lídři stran - Petr Vokřál - ANO, Klára Liptáková - KDU-ČSL, Jana Drápalová -... | foto: MAFRA - Anna Vavríková

BRNO Hnutí Žít Brno neztratí kvůli dvěma kandidátům s bydlištěm mimo Brno-střed žádný mandát v městské části, rozhodl Krajský soud v Brně. Hlasy pro oba jsou ale neplatné, uvedla v usnesení soudkyně Milada Haplová. Soud dospěl k závěru, že po přepočtení hlasů zůstává všem stranám stejný počet mandátů.

„Volba kandidátů Františka Sobotky a Alexandra Stankova z Žít Brno není platná. Počet mandátů volebních stran získaných ve volbách se nemění,“ uvedl soud v usnesení s tím, že zbytek návrhu na neplatnost voleb zamítá.

ČTĚTE TAKÉ:

Žít Brno mělo v době voleb na kandidátní listině v Brně-středu dva muže, kteří měli trvalé bydliště mimo tuto městskou část. To ze zákona není možné, a proto soud přijal návrh na neplatnost voleb.

Pořadí stran zůstává

Soud zjistil, že oba muži měli v době voleb trvalé bydliště v jiných brněnských městských částech. Nechal si proto vypracovat od Českého statistického úřadu model volebního výsledku včetně rozdělení mandátů jednotlivým stranám po vyloučení volebních výsledků Sobotky i Stankova. Z modelu soud zjistil, že se na zisku mandátů nic nezměnilo.

Pořadí ve volbách v Brně-středu tak zůstává stejné. Vyhrálo Žít Brno s devíti mandáty před hnutím ANO s osmi mandáty a třetí ODS se sedmi mandáty. Šest mandátů získala sociální demokracie, po pěti lidovci a zelení, tři mandáty TOP 09 a dva komunisté. Koalici uzavřelo Žít Brno, ANO, lidovci a zelení. Dohromady mají 27 zastupitelů ze 45. Ve vedení radnice nahradí dosavadní koalici ODS a TOP 09.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROTECHNIK - SERVIS VÝTAHŮ (30–35.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč