Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Živé štíty brání svého vůdce

Česko

Muammar Kaddáfí má na své straně členy rodiny i zástupy, které jsou za něj ochotny umírat

TRIPOLIS/PRAHA Ve chvíli, kdy se koaliční letouny objevily nad územím Libye, do sídla vůdce Muammara Kaddáfího Báb al-Azízíja v hlavním městě se seběhly stovky jeho příznivců. Na vlastní oči se o tom přesvědčila skupinka zahraničních novinářů, která byla na místo přizvána. Záběry rozjařeného davu ukazovala i libyjská státní televize.

Mezi lidmi byli také příbuzní vojáků z Kaddáfího jednotek, hlavně ženy a děti. Přišli sem s odhodláním v případě potřeby sloužit jako živý štít a třeba i za svého vůdce položit život. „Jsem tu, abych podpořila Muammara Kaddáfího a abych se postavila výhrůžkám Západu,“ citoval list The Los Angeles Times 52letou Ghazal Muftahovou. „Jestli chtějí zasáhnout Muammara Kaddáfího, musí nejprve zasáhnout nás. Jsme všichni Muammar Kaddáfí,“ volala. „Jsme tu, abychom byli s vůdcem revoluce, i když zemřeme,“ nechal se slyšet 24letý student medicíny Saláh Muhammad.

Na místě panovala bujará atmosféra. Z amplionů se ozývala rapová hudba přerušovaná zpravodajstvím televizních stanic Al-Džazíra a BBC přinášející aktuální informace o dění v Libyi. Muži i ženy tančili v arabských i afrických rytmech. Někteří mávali zelenými vlajkami na podporu Kaddáfího vlády. „Kolonialismus se nikdy nevrátí do Libye,“ stálo na jednom transparentu. Nikdo z těchto lidí se nedal strhnout obavami z blížícího se válečného konfliktu a nepřidal se k těm, kteří se rozhodli uprchnout do bezpečí k příbuzným na venkov.

„Musí s ním žít, nebo zemřít“ Kaddáfí má ale nezlomnou podporu také u lidí, kteří ho obklopují. Za čtyři desítky let svojí vlády si je připoutal k sobě množstvím zločinů, které společně napáchali. Tito spolupracovníci nemají na výběr - mohou buď uprchnout ze země, nebo dál podporovat Kaddáfího. „Musí s ním žít, nebo zemřít. Pokud ho zradí, nikdo jim už nebude věřit, že se nezištně změnili. Jsou potřísněni krví,“ řekl agentuře Reuters libyjský politolog Mansúr Kikhia. Dobře z toho vyšli pouze ti, kdo přeběhli na druhou stranu již na samotném začátku revoluce. Mezi ně patří například bývalý ministr spravedlnosti Mustafá Muhammad Abbúd Džalíl či další exministr Abdel Fatáh Júnís Abídí, který spravoval vnitro. Pak jsou tu ještě členové Kaddáfího rodiny - především jeho synové a bratranci. U většiny z nich se rovněž předpokládá, že mu zachovají svoji loajalitu už jen vzhledem k rodinným vazbám.

Drobné nebezpečí pro Kaddáfího představuji vzdálenější spolupracovníci, třeba bývalí ministři. Ty údajně pro jistotu drží ve svém sídle prakticky v domácím vězení a pečlivě na ně dohlíží.

Autor: