Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Protest v Praze: Václav Klaus odmítl povinné očkování, Daniel Landa vyhrožoval občanskou neposlušností

Václav Klaus na demonstraci v Praze proti vládním opatřením. foto:  David Neff, MAFRA

Praha - Několik tisíc lidí v neděli na Staroměstském náměstí v Praze protestovalo proti vládním opatřením, která souvisejí s koronavirovou pandemií. S projevem vystoupil vedle zástupců podnikatelů, umělců, lékařů či studentů i bývalý prezident Václav Klaus, který odmítl povinné očkování proti covidu-19. Podle zpravodaje ČTK neměla řada z protestujících roušky a účastníci akce nedodržovali předepsané rozestupy.
  14:14aktualizováno  19:09
081351 jan 21

OBRAZEM: Desítky lidí se sešly k protestnímu pochodu Prahou. Byli mezi nimi příznivci Trumpa i odpůrci roušek

Policie označila shromáždění za poklidné, zjištěná porušení opatření nahlásí správnímu orgánu. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by účastníci měli jít pomáhat do nemocnic, aby viděli, jaká je tam situace.

Demonstraci nazvanou Otevřeme Česko svolala iniciativa za zachování provozu restaurací Chcípl PES. Dav skandoval, aby vláda podala demisi. Účastníci akce drželi české vlajky a transparenty s nápisy „Stop covid tyranii. Zastavme totalitu ve jménu covidu!“, „Nejsme ovce“, „V pondělí do školy!“ či „Stop koronateroru“. Někteří přišli i s malými dětmi.

Demonstranti požadují po vládě skutečný dialog.
Někteří z demonstrantů se snažili vyjádřit svůj nesouhlas originálně.

V projevech řečníků zaznívaly výzvy k okamžitému zrušení veškerých vládních opatření a k otevření ekonomiky. „Protiepidemická chaotická opatření této vlády nefungují a nikdy fungovat nebudou. Naopak škodí této republice, nám, vám, celému národu,“ prohlásil za podnikatele v pohostinství Jiří Janeček. „Do 23. ledna pojďme otevřít kompletně celou Českou republiku, pojďme žít své vlastní životy a chránit ty, kteří to opravdu potřebují a hlavně chtějí. Pojďme se probudit v normálním světě do 14 dnů!“ dodal.

V Praze na protest za hospody vznikl světelný řetěz. Desítky lidí demonstrovaly i před domem Babiše

Václav Klaus uvedl, že „musí přestat jednosměrný diktát od vlády“. „Chceme sdělit vládě a říci to jasně a jednoznačně: už toho bylo dost. Už bylo dost všech zákazů a příkazů, které zásadním způsobem poškozují naše životy,“ řekl. „Žádná zázračná vakcína neexistuje. Očkování nesmí být povinné,“ řekl a za aplausu davu dodal, že on sám se očkovat nenechá.

Na počátku dvouhodinové akce odhadla policie počet účastníků přibližně na 2000 lidí, po jejím ukončení svůj odhad zpřesnila na 2500 až 3000 lidí. Na twitteru uvedla, že svolavatele akce oznámí správnímu orgánu pro porušení vládních nařízení, protože byl překročen povolený počet účastníků. Jednoho člověka policisté zajistili kvůli přestupku.

V úvodu a závěru demonstrace vystoupil na pódiu zpěvák Daniel Landa, který nejprve přítomné vyzval k nenásilnému protestu. „My jsme síla, my ale nejsme násilí. Jsme mírové shromáždění. Je to velmi důležité,“ uvedl. „Dvaadvacátého (ledna) končí nouzový stav, a pak už si dokážu představit jenom občanskou neposlušnost,“ řekl na konci akce před zpěvem hymny.

Mezi dalšími řečníky byl choreograf Petr Zuska nebo herec Michal Suchánek. Potlesk sklidil také zástupce maturantů Matěj Gregor, kterému vadí, že studenti nechodí do škol. „Můžu vám z vlastní zkušenosti říct, že doma přes obrazovku se nikdy nic nenaučíme,“ uvedl.

Svolavatel demonstrace a předseda politické strany Svobodní Libor Vondráček ČTK řekl, že cíle demonstrace jsou dva. V dlouhodobém horizontu je to „otevření Česka“, v krátkodobém to, aby vláda začala komunikovat s lidmi, jichž se současná opatření týkají, a vedla s nimi skutečný dialog.

Premiér Babiš demonstraci odsoudil. Protestující podle něj nevnímají, co se děje v nemocnicích. „Podle mého názoru by měli všichni ti lidé nastoupit do covidových jednotek do nemocnic a tam pomáhat jako dobrovolníci,“ řekl v ČT.  Janeček za iniciativu Chcípl PES večer ČTK napsal, že „hozenou rukavici“ přijímají. „Dáme dohromady co nejvíce ochotných a schopných lidí nastoupit do nemocnic na výpomoc,“ napsal ČTK. Doplnil, že stačí jen říci, kam a jací lidé jsou potřeba. Do 12. ledna požaduje přidělení koordinátora ve věcech dobrovolníků v nemocnicích.

Babiš kritizoval primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), že město akci nerozpustilo. Podle zákona ale má tuto pravomoc magistrát jako státní správa, nikoliv vedení města jako přestavitelé městské samosprávy.

V Brně se protestovalo za dodržování lidských práv

Několik desítek lidí v neděli v Brně demonstrovalo za dodržování základních práv a svobod. Organizátoři nesouhlasí s oklešťováním lidských práv pod jakoukoliv záminkou, včetně epidemie koronaviru. Při poklidné akci u Janáčkova divadla shromažďovali podpisy za vznik hnutí, které by prosazovalo dodržování základních práv i v různých krizích.

Podle organizátora Martina Ioan Košťála by vláda měla respektovat zásadu přiměřenosti. „Není to protest proti rouškám, proti vakcíně nebo proti něčemu, ale shromáždění lidí, kteří by se chtěli podílet na pozitivní věci,“ uvedl Košťál.

Současný svět se podle organizátorů shromáždění změnil v „hyperkorektní paranoidní vězení, kde si papaláši dělají, co chtějí, a lidé, kteří jsou přitom zdrojem veškeré moci i produktu ve státě, už nesmí ani dýchat.“ Společnost je prý nyní na vrcholu šikany a despocie, lze však doufat v lepší budoucnost.

Autor: