Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Živnostníci, byrokracie ubude

Česko

Novela živnostenského zákona z pera ministerstva průmyslu a obchodu snižuje počet živností i byrokratickou zátěž. Zákon bude o více než čtyřicet stran kratší.

Zásadní událostí tohoto roku pro podnikatele bude nový živnostenský zákon, který by měl platit od července. Navrhované úpravy zjednodušují registraci živnostníkům, omezují počet živností a usnadňují start čerstvým absolventům. „Novela již v listopadu úspěšně prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně, v únoru ji čeká čtení druhé. Zatím se sešlo zhruba deset pozměňovacích návrhů,“ vysvětluje mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský. Dodává, že hlavní body novely by neměly být úpravami výrazně ovlivněny.

Přinášíme vám výčet významných navrhovaných změn, které novela zákona přinese. Měly by nějakou dobu vydržet, ministr Martin Říman totiž slíbil, že se minimálně rok na zákonu nic měnit nebude.

1. NIŽŠÍ POČET ŽIVNOSTÍ Počet živností se sníží ze současných 261 na 96. Jednak díky tomu, že novela slučuje některé regulované živnosti s obdobnou náplní (například klempířství a opravy karosérií) a část z nich navíc převádí do živností volných. Dále bude všech dosavadních 126 volných živností sloučeno do jedné. V evropském měřítku má totiž Česká republika nevídané množství živností, zejména těch regulovaných.

2. NOVÝ ŽIVNOSTENSKÝ LIST Sloučení volných živností má i ten dopad, že v rámci této jediné živnosti bude podnikatel oprávněn provozovat všechny obory činností, které volná živnost obsahuje. Nebude již tedy muset ohlašovat každou činnost zvlášť a mít na ni příslušné živnostenské oprávnění. Oznámí pouze živnostenskému úřadu obory činnosti, které v rámci živnosti volné vykonává.

Živnostenské listy a koncesní jistiny tak, jak je známe dnes, by měl nahradit jediný výpis z živnostenského rejstříku. Podnikatel tak bude prokazovat svá živnostenská oprávnění pouze jediným dokladem. Tento výpis ho vyjde na tisíc korun, což znamená úsporu zejména pro začínající podnikatele. Doposud totiž zaplatili tisícovku za každý živnostenský list na volnou živnost.

Podle informací ministerstva průmyslu a obchodu by takto měli podnikatelé celkem ušetřit 63 % současných správních poplatků, což představuje asi 125 milionů korun. Na druhou stranu tato úspora znamená nižší příjem pro samosprávu. K menší byrokracii má přispět i nová podoba Jednotného registračního formuláře, který bude z osmnácti stran zkrácen na dvě.

3. VÝBĚR ÚŘADU JE NA VÁS Zásadní je i zrušení místní příslušnosti živnostenských úřadů, která platí v současnosti. Své záležitosti si budete smět vyřizovat na libovolném úřadě bez ohledu na to, kde jste se zaregistrovali, a to díky jednotné elektronické databázi, kterou budou všechny živnostenské úřady sdílet. Konkurence mezi jednotlivými úřady by měla podle ministerstva přispět i ke zkvalitnění služeb.

Pokračování na straně II

Byrokracie letos...

Dokončení ze strany I

Novela ruší také povinnost podnikatelů hlásit každou změnu na živnostenském úřadě. Nově budou muset oznamovat pouze ty změny údajů, které si živnostenský úřad nebude schopen zjistit ze zdrojů státní správy, z obchodního rejstříku a výhledově z evidence obyvatel.

4. MÉNĚ POVINNÉ PRAXE Těm, kdo s podnikáním chtějí začít hned po studiu, vychází novela vstříc snížením požadavků na praxi. Tři odpracované roky již nebudou pro osoby vzdělané v oboru, ve kterém chtějí podnikat, nutné. Zkracuje se i povinná praxe v případě vzdělání v oboru příbuzném, a to na jeden rok.

5. ZÁKAZ URČÍ SOUD V případě spáchání nedbalostního trestného činu rozhodovaly doposud o odebrání konkrétního nebo všech živnostenských oprávnění živnostenské úřady. Tato pravomoc nyní připadne soudu, který určí, zda může dotyčný vůbec dále podnikat a jak.

Autor: