Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Živnostníci si za nemoc připlatí

Česko

Konec výhod pro živnostníky v nemocenském pojištění. Vyšší mateřská se kadeřnici prodraží

PRAHA Výhodná možnost navýšení mateřské i nemocenské u živnostníků má skončit. Prodlouží se také doba, po kterou nemocný živnostník, který si platí pojištění, nedostává dávky, ze dvou na tři týdny. A navíc budou osoby samostatně výdělečně činné platit na dobrovolném nemocenském víc než dnes.

Takové změny navrhuje ministerstvo práce a sociálních věcí už pro příští rok. Dotknou se řemeslníků, kadeřnic, soukromých lékařů i umělců, zkrátka všech živnostníků, kterých je v Česku zhruba milion.

Důvodem je, že se ministerstvo snaží ušetřit. Ministrovi práce a sociálních věcí Jaromíru Drábkovi (TOP 09) se také nelíbí, že si osoby samostatně výdělečně činné mohou na nemocenském platit, kolik chtějí a snadno si účelově navýšit dávky – mateřskou a nemocenskou.

„Současný stav je pro ně zvýhodňující oproti zaměstnancům,“ vysvětluje ministerstvo.

Nyní totiž živnostníkům stačí platit vyšší pojistné tři měsíce třeba před plánovanou operací a dostanou vyšší nemocenskou. Nebo půl roku před nástupem na mateřskou. Když si žena platí 1010 korun měsíčně na nemocenském pojištění, dosáhne na nejvyšší možnou mateřskou, tedy téměř 29 tisíc měsíčně. Její kamarádka zaměstnankyně by přitom musela vydělávat 72 tisíc měsíčně, aby na takovou pomoc v mateřství měla nárok.

Drábek se rozhodl tuto výhodu živnostníků zrušit. Když si nově bude chtít kadeřnice, která pracuje jako osoba samostatně výdělečně činná, zajistit nejvyšší mateřskou, bude si muset připlatit. Kromě vyššího nemocenského pojištění bude muset platit víc i na důchodové pojištění. A to podstatně. Každý měsíc by musela dát na důchodovém přes 20 tisíc. Tolik by v současnosti platila, kdyby měla příjem přes 140 tisíc měsíčně.

V současnosti přitom stačí, když platí důchodové pojištění podle výše svého příjmu. Když bere například 20 tisíc, dává necelé tři tisíce. Ušetří se miliarda „Zneužívání nemocenského pojištění bude značně omezeno,“ věří ministerstvo. Placení nemocenského pojištění zůstane pro živnostníky stále dobrovolné. Když se ale pro ně rozhodnou, budou si muset od příštího roku připlatit. Dnes je minimální platba 1,4 procenta z vyměřovacího základu, nově 2,3 procenta. Úplně nejmenší platba je dnes 56 korun měsíčně, podle návrhu se má zvýšit na 92 korun.

Změny v nemocenském pojištění osob samostatně výdělečně činných mají přinést zhruba miliardu korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí počítá s tím, že se na nemocenské vyplatí o 1,1 miliardy méně, o dalších 200 milionů méně vydá stát za mateřskou. Zároveň ale Drábek počítá s tím, že si další živnostníci rozmyslí placení nemocenského pojištění. Příjmy z pojistného podle odhadu příští rok klesnou o 250 milionů korun.

V současné době platí živnostníci do nemocenského pojištění významně méně, než kolik čerpají.

***

JAK SE ZMĚNÍ NEMOCENSKÉ A DŮCHODOVÉ POJIŠTĚNÍ PRO ŽIVNOSTNÍKY

Osoba samostatně výdělečně činná platí důchodové pojištění podle výše svého příjmu. Nemocenské si každý živnostník může určit sám. Nemusí ho platit vůbec, pak ale nedostává žádné dávky. Kdo chce získat nejvyšší možné dávky, peněžitou pomoc v mateřství

nebo nemocenskou, platí na nemocenském 1010 korun měsíčně. Volba této maximální platby dnes nemá žádný vliv na důchodové pojištění, nově by ale rostlo s nemocenským.

Současný stav Bere 20 tisíc, chce platit minimum důchodové pojištění 2920 korun nemocenské 0 nebo 140 korun Bere 20 tisíc, chce nejvyšší dávky důchodové pojištění 2920 korun, nemocenské 1010 korun

Nový návrh Bere 20 tisíc, chce platit minimum důchodové pojištění 2920 korun nemocenské 0 nebo 230 korun Bere 20 tisíc, chce nejvyšší dávky důchodové pojištění 21 070 korun nemocenské 1660 korun

Autor: