Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Živnostníkům i firmám se sníží daně

Česko

Nižší daně se netýkají pouze zaměstnanců, ale potěší i podnikatele. Živnostníci budou zdaňovat sazbou 15 % a firmám letos klesla daňová sazba na 21 %.

Těch, kdo podnikají jako fyzické osoby, se týká jednotná patnáctiprocentní daňová sazba, která v roce 2009 dále klesne na 12,5 %. Reálně však živnostníci nižší daň zaplatí až v roce 2009, kdy budou podávat daňové přiznání za tento rok.

Stejně jako se zaměstnancům nová výše daně počítá z 1,35násobku hrubé mzdy, vzroste základ daně i živnostníkům. Zaplacené pojistné již nemohou nadále uplatňovat do nákladů, a daň tedy budou počítat z příjmů po odečtení nákladů ve skutečné nebo paušální výši.

Právnickým osobám bude v následujících letech klesat sazba firemní daně. Ta v minulém roce činila 24 procent, letos je o 3 procenta nižší, za rok 2009 bude činit 20 procent a v roce 2010 již jen 19 procent.

Při výpočtu výše daně se vždy aplikuje ta sazba, která je platná poslední den daného zdaňovacího období nebo období, za které se daňové přiznání podává. Z nižší sazby daně se tedy mohou již v roce 2008 radovat firmy, které uplatňují hospodářský rok. Ostatní, jež se řídí kalendářním rokem, pocítí nové sazby až s koncem roku 2008.

Zatímco nižší daně všechny podnikatele potěší, administrativa spojená s podáváním daňových přiznání se pravděpodobně ještě více zkomplikuje. Reformou totiž došlo k omezení daňové uznatelnosti úroků z půjček, jejichž výši teď podnikatelé musí poměřovat s vlastním kapitálem i průměrem úrokových sazeb na trhu mezibankovních depozit. Změny se od letoška týkají i pojistného. Byla stanovena nová výše záloh a nově se zavedl strop na platbu pojistného pro ty, kdo ročně vydělají víc než 1 034 880 Kč. Minimální měsíční zálohy na pojistné zdravotního pojištění jsou od podání Přehledu stanoveny na 1456 Kč. Obdobně u důchodového pojištění platí pro OSVČ, které mají podnikání jako hlavní zdroj příjmů, minimální zálohy ve výši 1596 Kč.

***

Výpočet zisku: OSVČ

* Od příjmů odečtete výdaje (ve skutečné výši nebo jako paušál) a získáte dílčí základ daně.

* Základ si dále můžete snížit o úroky z úvěrů na bydlení, pojistné (životní pojištění a penzijní připoj.), dary atd.

* Z takto očištěného základu daně spočítáte patnáctiprocentní daň.

* Daň snížíte o příslušné slevy na dani (poplatník, dítě, vyživovaný manžel...).

* Čistý roční příjem odpovídá příjmům sníženým o výdaje, čistou daň a zaplacené pojistné (na zdravotní a sociální pojištění).

Autor: