Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Život mezi svatými obrázky

Česko

BRNO/OŘECHOV Kolem dvanácti tisíc svatých obrázků obsahuje ojedinělá sbírka faráře Bohuslava Bláhy z Ořechova u Brna. Její počátky sahají až do roku 1942, kdy jako desetiletý dostal darem od členů kapucínského řádu první dva.

Chlapec z vesnice Domamil na Třebíčsku, která leží v blízkosti dvou poutních míst, měl dost příležitostí sbírku rozšiřovat. „Každý rok jsme s průvodem chodívali na pouť a maminka mi vždy koupila nové obrázky. Zpočátku jsem si je lepil do školního sešitu,“ vzpomíná kněz. K albu přišel trochu neobvykle. „Když gestapo zatýkalo tatínka pro údajné politické a hospodářské přestupky, pro mě trochu nepochopitelně jeden z vojáků, který si můj sešit prohlížel, odešel do sousedního obchodu a přinesl mi album. Asi proto, že viděl náš pláč, bratrovi byl teprve rok.“ Kolekci svatých obrázků převážně z poutí doplňuje sbírka známek s náboženskou tematikou. Nechybějí v ní obrázky ručně malované, vystřihované z papíru, kamenotisky stejně jako obrázky na hedvábí. Zajímavostí je i kovový obrázek v koženém pouzdře či portrét Maří Magdalény z lidských vlasů. Exempláře do své sbírky dostává většinou darem, pořizuje si je od přátel nebo kupuje v antikvariátech či starožitnictvích. „Rád obrázky daruji i ostatním sběratelům, projeví-li zájem. Sám si ale neumím říct, že bych nějaký chtěl,“ přiznává. Vysněným kouskem tak pro něj zůstává obrázek hořícího chrámu v Mariazell z roku 1827.

Převážnou část sbírky Bohuslava Bláhy si nyní mohou prohlédnout návštěvníci výstavy Obrázky z modlitebních knih 17.–20. století. V prostorách bývalé školy na Komenského náměstí v Ořechově potrvá do 16. listopadu.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: