16. prosince 2018 6:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Opuštění novorozenci dostanou v nemocnici Na Bulovce ‚život v kufříku‘

Zakladatelky nadačního fondu La Vida Loca Iva Říhová (vlevo) a matrina... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zakladatelky nadačního fondu La Vida Loca Iva Říhová (vlevo) a matrina... | foto: Nemocnice Na Bulovce

PRAHA Pražská nemocnice Na Bulovce se připojila k jedinečnému českému projektu La Vida Loca. Ten novorozencům, kteří již po narození zůstanou v nemocnici bez biologických rodičů, vyplňuje prázdné místo na začátku jejich příběhu prostřednictvím kufříků s informacemi o jejich narození. „V kufříku pak najdou jasný důkaz, že jim už v porodnici byl na blízku někdo, kdo je miloval a s láskou o ně pečoval,“ říká zakladatelka projektu Iva Říhová. Informovala o tom nemocnice Na Bulovce.

Podle primáře z Neonatologického oddělení z nemocnice Na Bulovce MUDr. Martina Čihaře se každoročně narodí 15-20 dětí, které hned po porodu zůstávají v nemocnici bez rodičů a poté opouští porodnici pouze s propouštěcí zprávou, bez dalších informací o sobě samých.

Proto nadační fond La Vida Loca přišel s projektem Život v kufříku, který v zahraničí nemá obdoby a zapojilo se do něho již 37 porodnic z celé české republiky. Novorozencům, kteří jsou již v porodnici odloženi matkou nebo z různých důvodů matce odebráni, daruje kufříky. Zdravotní sestry je plní informacemi o jejich narození, porodním náramkem nebo přáními do života. Dobrovolnice z domovů pro seniory do kufříků pletou a háčkují oblečky nebo drobné dárky.

Deset kufříků do začátku

Nadační fond předal nemocnici na začátek spolupráce 10 kufříků. První kufřík jsme předali holčičce, která se narodila o několik týdnů předčasně. Je to ale krásné a zdravé miminko, které má to štěstí, že jde rovnou k adoptivním rodičům,“ popisuje Čihař.O „odložené“ děti se v nemocnici starají zdravotní sestry. „K těmto dětem postupně pochopitelně získávají hlubší vztah,“ připouští.

Nemocnice Na Bulovce dostala „do začátku“ 10 kufříků pro novorozence.
První kufřík již má svého vlastníka, holčičku, která se narodila o několik...

„Vzpomínky z kufříku se mohou stát základním stavebním kamenem identity, zejména tehdy, pokud se v dokumentaci života dítěte dále pokračuje a kontinuita jeho historie tak není narušena,“ vysvětluje důležitost projektu psycholožka Lucie Miškóciová . Podotýká, že v případě identity skutečně platí, že horší než bolestná minulost je žádná minulost.

Kufřík s dítětem putuje k přechodným pěstounům, do dětských center a v nejlepším případě i k adoptivní rodině. Projekt La Vida Loca funguje od roku 2015.

Tereza Štěpařová

Autor

Tereza Štěpařovátereza.steparova@seznam.czČlánky

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz