Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Životopis je vizitkou kandidáta

Česko

Životopis byste v žádném případě neměli odbýt. Podle něj si o vás zaměstnavatel udělá první obrázek – pokud si první dojem zcela zkazíte, nepozve vás ani na pohovor.

Na životopis neboli Curriculum Vitae psaný rukou, jaký jste se učili na základní škole, zapomeňte. V dnešní době se preferují takzvané strukturované životopisy, kde jsou veškeré údaje o vás uvedeny jen v heslech či krátkých větách. Vzory životopisů lze najít jednoduše na internetu. Pokud nemáte počítač, napište životopis alespoň na psacím stroji. Dbejte na přehlednost, stručnost, přesnost a také gramatickou i věcnou bezchybnost. Není větší ostuda, než poslat životopis s hrubkou. Je dobré dát ho proto přečíst někomu dalšímu, třeba z vaší rodiny. Vyvarujte se také použití zvláštních typů písma nebo grafické struktury – účelem životopisu je především snadná orientace v informacích o uchazeči.

Myslete na to, že údaje o vás by neměly být příliš skromné, ale na druhou stranu byste se neměli ani moc vychvalovat. Uvádět v životopise lživé údaje je nebezpečné. Lež by se dříve nebo později odhalila a to může mít špatné následky.

K životopisu můžete přiložit okopírovaný (nebo naskenovaný) certifikát či osvědčení o zkoušce z cizího jazyka nebo z jiného odborného kurzu a školení. Neopomíjejte ani to, že každý životopis by měl být zakončen datem vyhotovení, vlastnoručním podpisem a kontaktem na vás. Není výjimkou, že součástí životopisu bývá také fotografie. Ta musí být ovšem průkazová.

Průvodní dopis – prostor vyjádřit se Ať už se životopis posílá e-mailem nebo poštou, spolu s ním byste neměli zapomenout odeslat také průvodní dopis, který vám na rozdíl od životopisu nabízí větší prostor projevit se. V dopise má být uvedeno, komu je životopis adresován, o jakou pozici máte zájem a kde jste se o nabídce dozvěděli. Je dobré zmínit především důvody, proč se o tuto pracovní pozici ucházíte, a ve zkratce i vaše vzdělání, schopnosti a zkušenosti.

Na rozdíl od samotného životopisu, který obsahuje jen fakta, se v průvodním dopise můžete také pochválit, máte-li ovšem za co. Připište požadavek osobního setkání, případně také datum možného nástupu do zaměstnání. Nezapomeňte ani zde uvést kontakt, protože například personalisté někdy s těmito dvěma dokumenty pracují zvlášť. V žádném případě v průvodním dopise neuvádějte vaše představy o finančním ohodnocení. To se projednává až na samotném pohovoru. E-mailem Je pravděpodobné, že svůj životopis budete posílat e-mailem. Internet je rychlé médium a většina společností a také personální agentury obvykle preferují jeho zaslání elektronickou poštou.

V takovém případě si uvědomte, že průvodní dopis, který bude v těle e-mailu, patří k oficiální dokumentaci, a tudíž nestačí jen „cosi“ napsat a kliknout na ikonu Odeslat. Je to vaše vizitka, a musí tedy obsahovat veškeré náležitosti jako klasická písemná žádost.

V textu musíte adresátovi sdělit, proč mu píšete a o jakou pozici se ucházíte.

Opět nezapomeňte uvést své kontaktní údaje. Do předmětu zprávy napište pracovní pozici, na kterou reagujete.

V případě, že již reagujete na výzvu k zaslání životopisu, napište do předmětu přímo „životopis“.

Samotný životopis vložte jako samotný dokument do přílohy, jejíž název by neměl obsahovat žádná znaménka ani mezery (např. zivotopis-novak). Soubor uložte v takovém textovém souboru, který je standardní a obecně rozšířený – například .doc, .rtf, .txt.

nebo .pdf. Velikost souboru by neměla přesáhnout 100 kB, aby stahování souboru nezabralo příliš mnoho času.

Pokud rozesíláte životopis více firmám, nerozesílejte jej hromadně v kopiích. Každopádně je nutné zjistit si jméno kontaktní osoby a příslušný e-mail, aby se vaše žádost dostala do správných rukou a neputovala po celé firmě. Před odesláním si text e-mailu raději ještě jednou přečtěte a opravte překlepy a chyby. Pokud si nejste jistí, že e-mail došel v pořádku, neváhejte si to ověřit telefonicky.

Mnoho firem má na svých internetových stránkách vlastní elektronické odpovědní formuláře, které po vyplnění plně zastoupí funkci životopisu. Jejich velkou výhodou je to, že vám ušetří čas – nemusíte sami životopis vymýšlet.

Pokud víte, že firma tento formulář má, využijte ho. Ušetříte čas personalistům a sdělujete pouze ty údaje, které jsou pro firmu nejdůležitější. V dotazníku využijte volných polí, kde je možné napsat volný text, a zkuste se prezentovat. Žádnou přílohu tady už nemusíte přikládat. Přesto je možné sem přiložit další soubor, ať už vámi napsaný motivační dopis, nebo elektronickou verzi vysokoškolského diplomu.

***

Na rozdíl od samotného životopisu, který obsahuje jen fakta, se v průvodním dopise můžete také pochválit. Máte-li ovšem za co.

Co má obsahovat životopis

Osobní údaje Jméno a příjmení (popř. titul), adresa, e-mail, telefon, lze uvést datum narození a rodinný stav. Vzdělání Název a adresa školy, absolvovaný obor, datum nástupu a ukončení, typ závěrečné zkoušky. Začíná se vždy nejvyšším dosaženým vzděláním, tzn. od poslední školy. Základní škola se nemusí uvádět, předpokládá se, že ji absolvovali všichni. Uvést zde můžete další speciální kurzy nebo školení týkající se pozice, o kterou žádáte. Pracovní zkušenosti, praxe Jméno a adresa předchozího zaměstnavatele, období, pracovní pozice a popis náplně práce. Postupuje se chronologicky, stejně jako u vzdělání. Jazykové znalosti Cizí jazyky, úroveň znalosti, dosažená zkouška nebo certifikáty. Je dobré uvést, zda jazyk ovládáte v písemné a ústní formě. Znalosti a dovednosti Počítačové znalosti a seznam ovládaných programů, řidičský průkaz včetně uvedení skupiny, zda umíte zacházet s nějakým strojem či zařízením. Uveďte také psychologické dovednosti – jako organizační, komunikační či obchodní schopnosti. Ostatní V závěru můžete stručně popsat své záliby a hobby. Nezapomeňte na datum a podpis.

Autor:
Témata: biografie