Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Živoucí fosilie pamatuje i Caesara

Česko

BRNO Živoucí fosilie, vzácná pouštní rostlina welwitschie podivná, je hlavní ozdobou včera zahájené výstavy v brněnské botanické zahradě Masarykovy univerzity. Na Moravě je veřejně vystavena teprve podruhé.

Mezi květy orchidejí či impozantními kaktusy se však tento unikát, jehož původním domovem je pouze extrémně suchá poušť Namib v jihozápadní Africe, trochu ztrácí. Laika určitě na první pohled ani nezaujme. Ve skutečnosti se dokonce jedná o strom, jehož kmen vrůstá do země a v hloubce přechází v silný kořen. Pouhé dva kožovité listy na povrchu nejsou nijak půvabné, patří však k nejdéle žijícím a nejdelším v rostlinné říši. „Pokud by nedocházelo k jejich průběžnému usychaní na koncích, mohly by dorůst délky až kolem půl kilometru,“ přiblížil za organizátory výstavy Adolf Tomandl. „A věk několika nejstarších jedinců rostoucích v přírodě činí až dva tisíce let. Mohou tedy pamatovat časy, když po zemi chodil Caesar,“ dodal. V Brně se představují dva exempláře vzácné rostliny od soukromého pěstitele, staré osm a dvacet pět let.

K zajímavostem výstavy se řadí například i mexické kaktusy z rodu Blossfeldia, patřící k nejmenším na světě, kolekce tilandsií, které nepotřebují zeminu, či některé druhy sukulentů z jižní Afriky, v České republice vystavené poprvé.

Výstava potrvá do 14. září, otevřeno je denně od 9 do 17.30 hodin.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!