Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Žižkovská věž se na několik minut proměnila v raketu. Videomapping k výročí Apolla 11 sledovaly stovky lidí

Česko

  7:16
PRAHA - Stovky lidí v sobotu večer sledovaly z pražských Mahlerových sadů videomapping na Žižkovské věži, která se na několik minut proměnila v raketu, jež vynesla prvního člověka na Měsíc. Happening se uskutečnil při příležitosti 50. výročí startu vesmírné lodi Apollo 11. Akce se uskuteční také v neděli.

Po krátkém úvodu se jeden z tubusů věže změnil v nosnou raketu lodi Saturn V, která po odpočtu odstartovala. foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Proč bychom se měli vracet na Měsíc? Kvůli ekologii, tvrdí Čech z Evropské kosmické agentury

Projekce začala přesně ve 22:17, tedy ve stejný čas, kdy posádka letu přistála na Měsíci. Po krátkém úvodu se jeden z tubusů věže změnil v nosnou raketu lodi Saturn V, která po odpočtu odstartovala. Poté, co se z rakety oddělily jednotlivé části, zobrazil se na povrchu věže Měsíc, na kterém přistál modul. Projekci zakončil za zvuků melodie z filmu Vesmírná Odyssea detail první lidské stopy na Měsíci.

Mocnosti by mohly přenést boje ze Země do vesmíru, myslí si expert z Univerzity obrany

U Žižkovské věže byly pro návštěvníky připraveny přednášky, workshopy, koncert a veřejné projekce filmů. Po videomappingu následoval snímek Ve stínu Měsíce, který mapuje všechny mise Apollo a zahrnuje rozhovory s astronauty.

Účelem akce bylo připomenutí významného výročí lidských dějin a také role České republiky při poznávání vesmíru. Dva astronauti z celkem 11 letů totiž měli československé kořeny. Jako poslední na Měsíci stanul astronaut československého původu Eugene Cernan a na oba lety Apollo si vzal československou vlajku. Tu pak při neoficiální návštěvě přivezl do vlasti svých rodičů.

Žižkovská věž a videomapping k padesátiletému výročí přistání na Měsíci.
Po krátkém úvodu se jeden z tubusů věže změnil v nosnou raketu lodi Saturn V,...

Kosmická loď Apollo 11 přistála na Měsíci 20. července 1969. Její posádku tvořili velitel Neil Armstrong, pilot lunárního modulu Buzz Aldrin a pilot velitelského modulu Michael Collins. Armstrong a Aldrin se v přistávacím modulu Eagle tentýž den spustili na povrch Měsíce. O den později, 21. července, se Armstrong jako první člověk dotkl měsíčního povrchu.

Přistání na Měsíci - malý banner
Autor: