Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Do dražby jde unikátní letový manuál astronautů z Apolla 11, cyklisté vyrazí na první pyrenejskou etapou

Události

  5:00
RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Letový manuál astronautů Neila Armstronga a Buzze Aldrina, kteří přistáli na Měsíci. Manuál má 44 stránek s harmonogramem lunárního modulu Apolla 11. foto: Reuters

Aukční síň Christie’s bude v New Yorku dražit předměty připomínající první přistání člověka na Měsíci před 50 lety. Prodávat se bude například i letový manuál astronautů Neila Armstronga a Buzze Aldrina, kteří na Měsíci přistáli. Manuál má 44 stránek s harmonogramem lunárního modulu Apolla 11 a zachycuje detailně každý krok astronautů. Kromě technických dat kniha v kroužkové vazbě obsahuje také 150 různých poznámek a značek napsaných ručně Armstrongem a Aldrinem. Cena manuálu může dosáhnout až devíti milionů dolarů. Podle aukční síně knihu prodává soukromý sběratel, který ji koupil přímo od Aldrina.

Od 10:00 zasedá Rada Národního akreditačního úřadu. Podle zastupujícího předsedy Ivana Barančíka NAÚ nelze vyloučit, že se bude zabývat i možným omezením akreditace pro obor všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Ostravské univerzity kvůli pochybení u přijímacích zkoušek. Na programu zasedání tento bod ale není.

Německá kapitánka lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová vypovídat před soudem v sicilském Agrigentu kvůli podezření z napomáhání nelegální migraci. Racketeová vplula na konci června navzdory zákazu do italských vod se čtyřmi desítkami migrantů na palubě.

Na Tchaj-wanu očekávají příchod prvního letošního tajfunu. Úřady tohoto ostrovního státu nařídily evakuace tisíců lidí, některé domácí lety byly zrušeny a úřady vydaly varování před záplavami a vzedmutým mořem. Očekává se, že tajfun nejslabší kategorie, jenž dostal jméno Danas, zasáhne ve čtvrtek místního času východotchajwanský okres I-lan.

Dozorčí rada německého výrobce luxusních vozů BMW bude jednat o budoucnosti současného šéfa firmy Haralda Krügera. Jeho smlouva končí v květnu 2020 a její prodloužení není jisté, on sám zřejmě proto odstoupí již v dubnu. Firma má dva interní kandidáty na tuto funkci. Krüger se stal ředitelem BMW v květnu 2015, pod jeho vedením přišla společnost v roce 2016 o titul nejprodávanější značky luxusních vozů ve prospěch konkurenční automobilky Mercedes-Benz.

V Bruselu se uskuteční jednání ministrů zahraničí a ministrů pro evropské záležitosti zemí EU. Evropská komise předloží ministrům svůj návrh toho, jak by mělo vyhodnocováno dodržování pravidel právního státu v členských zemích.

V Helsinkách bude neformální schůzka ministrů vnitra Evropské unie, která se má věnovat otázkám migrace.

Od 14:00 začíná módní přehlídka seniorů - obyvatel Rezidence RoSa v Praze 8, které se mimo jiné zúčastní herečka Jitka Schneiderová a syn Jana Wericha Jiří Werich Petrášek.

Cyklisté na Tour de France vyjedou na 12. etapu, která je zároveň první pyrenejskou etapou. Úsek z Toulouse do Bagneres-de-Bigorre je dlouhý bezmála 210 kilometrů. Žlutý trikot vedoucího jezdce zatím drží domácí Julian Alaphilippe. Jedinému českému zástupci na Tour Romanu Kreuzigerovi v průběžném pořadí patří 17. místo se ztrátou tři a půl minuty na Alaphilippa.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!