16. července 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Europarlament bude schvalovat von der Leyenovou do čela Komise. Lidé uvidí částečné zatmění Měsíce

Ursula von der Leyenová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ursula von der Leyenová | foto: Reuters

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Poslanci Evropského parlamentu budou hlasovat o tom, zda se Ursula von der Leyenová stane novou šéfkou Evropské komise. Německá ministryně obrany nejprve v 09:00 europoslance osloví s kandidátským projevem. Následovat mají vystoupení lídrů všech politických frakcí v EP. Von der Leyenová bude mít možnost jednou souhrnně reagovat, poté vystoupí ostatní europoslanci. Vlastní hlasování má začít v 18:00 a bude tajné. Výsledek bude k dispozici mezi 19:30 a 20:00. Ke zvolení potřebuje von der Leyenová nadpoloviční většinu všech europoslanců. Těch je nyní 747, kandidátka tedy projde, vysloví-li se pro ni nejméně 374 poslanců.

Von der Leyenovou navrhli na funkci předsedkyně EK na červencovém mimořádném summitu Evropské unie šéfové osmadvaceti států a vlád EU. Její dosavadní vystupování, ale i způsob, jakým se o její nominaci rozhodlo na summitu EU, dávají tušit, že potvrzení nástupkyně Jeana-Claudea Junckera v čele unijní exekutivy možná nebude tak hladké, jak si premiéři a prezidenti zemí EU představovali.

V noci z úterý na středu lze zhlédnout částečné zatmění Měsíce, viditelné bude ve většině Evropy, Asie, Austrálie, Afriky, Ameriky. V České republice nastane maximální fáze zatmění v 23:30. V té době budou také napravo od Měsíce pozorovatelné planety Saturn a Jupiter. Konec částečného zatmění nastane hodinu po půlnoci.

V pražské galerii Millennium je na 18:00 naplánováno zahájení výstavy Na Měsíc. Koná se k 50. výročí přistání člověka na Měsíci a vystaveny budou práce s tematikou Měsíce, vesmíru a námětů s nimi spojených od více než desítky umělců. Výstava potrvá do 18. srpna.

V 09:00 začne jednání rady Prahy 1, na kterém se bude schvalovat plán omezení automobilové dopravy v centru metropole. Vedení městské části hodlá v září uzavřít průjezd Prašnou bránou do Hybernské. V souvislosti s tím by měla být pro auta zavřena i Havlíčkova ulice před Masarykovým nádražím a řidiči by se v budoucnu neměli dostat ani Husovou na Mariánské náměstí. V plánu jsou i další omezení automobilů s pomocí sloupků, například na Malé Straně nebo kolem Pražského hradu.

Před ústeckým okresním soudem stane exposlankyně Zuzana Kailová (dříve za ČSSD) kvůli projektu vítání občánků v Ústí nad Labem. Žalobce ji viní ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušování povinností při správě cizího majetku. Hrozí jí až deset let vězení. Ve stejném případu byli obžalováni bývalý primátor Vít Mandík a radní Josef Macík (oba ČSSD).

Nizozemský odvolací soud vynese rozsudek ve sporu o kolekci zlatých předmětů z krymských muzeí, která byla v době obsazení ukrajinského poloostrova Ruskem v roce 2014 na výstavě v Nizozemsku. Prvoinstanční soud rozhodl o vrácení předmětů Ukrajině, Rusko se odvolalo.

V 20:00 se v pražském kině Lucerna uskuteční slavnostní premiéra dokumentárního filmu Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny Forman vs. Forman. Dokument sumarizuje životní cestu jednoho z předních českých režisérů Miloše Formana. Prolíná se na ní přízeň s ranami osudu, osobní pátrání i tápání. Snímek je koláží často neviděných soukromých i oficiálních archivů i autobiografického vzpomínání, které namluvil režisérův syn Petr Forman.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR LASERŮ – TRULASER

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz